Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wybory 2023: Jaka frekwencja na godzinę 17? Mamy dane z PKW [AKTUALIZACJA]

Facebook

Są pierwsze informacje o frekwencji w dzisiejszych wyborach. "Wybory przebiegają spokojnie" - usłyszeliśmy na pierwszej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej. Do 21 głosujemy na posłów i senatorów, trwa też referendum. To są wybory 2023.

Wybory 2023

Wybory 2023: PKW podało frekwencję w skali kraju na godzinę 17

57,54% – tyle wyniosła frekwencja wyborcza w skali całego kraju na godzinę 17 – poinformowała PKW. Cztery lata temu, w roku 2019 , w wyborach do parlamentu frekwencja na godz. 17 wyniosła 45,94%.

Okręgi wyborcze z najniższą frekwencją wyborczą do godziny 17:

 • Okręg wyborczy nr 21 (województwo opolskie) – 52,26 proc.
 • Okręg wyborczy nr 22 (Krosno, Przemyśl i część powiatów województwa podkarpackiego) – 54,41 proc.
 • Okręg wyborczy nr 29 (Bytom, Gliwice, Tarnowskie Góry i Zabrze) – 54,55 proc.

Okręgi wyborcze z najwyższą frekwencją wyborczą do godziny 17:

 • Okręg wyborczy nr 20 (mazowieckie) – 63,21 proc.
 • Okręg wyborczy nr 19 (miasto Warszawa) – 63,17 proc.
 • Okręg wyborczy nr 39 (miasto Poznań i powiat poznański) – 62,05 proc.

Najwyższy wynik według województw:

 • Mazowieckie 60,77%
 • Małopolska 58,90%
 • Łódzkie – 58,58 %

Najniższa frekwencja według województw:

 • Opolskie 52,26%
 • Warmińsko-mazurskie – 54,86%
 • Podkarpackie – 55,23%

Miasta wojewódzkie – najwyższa frekwencja:

 • Warszawa – 63,17%
 • Białystok – 62,64
 • Szczecin – 62,24%

Najniższa frekwencja wśród dużych miast:

 • Lublin 53,21%
 • Gdańsk 53,42%
 • Gorzów Wielkopolski 57,92%

Wybory 2023: pierwsze dane o frekwencji, na godzinę 12

22,59 proc. wynosi frekwencja na godzinę 12 w wyborach parlamentarnych 2023

– podała Państwowa Komisja Wyborcza. Cztery lata temu w wyborach do parlamentu frekwencja na godz. 12 wyniosła 18,14 proc.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował podczas konferencji prasowej w niedzielę gdzie głosujących było najwięcej, a gdzie najmniej:

Najwyższa frekwencja o godz. 12 była w okręgu nr 14 Nowym Sączu i wyniosła 25,68 proc., a najniższa (19,75 proc.) była w okręgu nr 21 w Opolu.

Wybory 2023: w całym kraju spokojnie

Wybory w Polsce przebiegają bez znaczących problemów i incydentów – zapewnia przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak. W trakcie konferencji prasowej, Marciniak przyznał, że doszło do kilku zdarzeń, ale wszystkie zostały szybko rozwiązane. W jednym z lokali wyborczych w Legnicy zanikło zasilanie, ale awaria została już usunięta. Podobna sytuacja miała miejsce w jednym z okręgów w Słupsku. Dodatkowo, w tym samym okręgu, w jednej z obwodowych komisji znalazły się błędne spisy wyborców. Urząd wydrukował jednak poprawne spisy i niezwłocznie je dostarczył.

Podczas konferencji prasowej poinformowano również o 144 przypadkach wykroczeń zarówno z kodeksu wykroczeń, jak i z kodeksu wyborczego. Informacje te pochodzą od komendanta głównego policji i są aktualne na niedzielę, na godzinę 6 rano.

Wybory 2023: PKW o ilości kart do głosowania

Marciniak zapewnił, że w przypadku braku kart do głosowania w danym lokalu, są rezerwy, które można dowieźć. Wydrukowano 100% kart według liczby wyborców, a obwodowe komisje otrzymały karty dla 90% wyborców.

Nie wiadomo, w jakich miejscach będą głosować osoby, które pobierały zaświadczenia uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania. Mogą one głosować w każdym obwodzie. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak, zaznaczyła, że niektóre gminy już przed wyborami wiedziały, że będą się cieszyć większym zainteresowaniem wyborców głosujących na zaświadczenia, np. gminy turystyczne jak Kołobrzeg, Mielno, czy też niektóre w okolicach Warszawy.

W przypadku przestępstw związanych z wyborami, odnotowano trzy takie przypadki z Kodeksu karnego. Nie odnotowano natomiast żadnych przestępstw z Kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym.

Wybory 2023: niewłaściwe zadawanie pytań o kartę do referendum

Przedstawiciele PKW pytani byli w niedzielę na konferencji prasowej, o to, że członkowie niektórych komisji wyborczych pytają wprost wyborców czy taką kartę referendalną chcą pobrać, czy to jest w tym przypadku złamanie ciszy referendalnej.

Niewłaściwe jest zadawanie pytania, czy chce pan kartę do referendum czy do Sejmu czy do Senatu. Jeżeli wyborca zjawił się w lokalu wyborczym to chce głosować. Dopiero jeżeli wyraźnie odmówi odbioru którejkolwiek z kart, to wówczas komisja w uwagach zaznaczy taką informację

– powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podkreśliła, że członkowie komisji wyborczych byli szkoleni w tej kwestii.

W wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej szczegółowo opisana jest procedura. Po stwierdzeniu tożsamości wyborcy i odnalezieniu go na spisie komisja wydaje wszystkie karty do głosowania, czyli w dniu dzisiejszym trzy: do Sejmu, Senatu i referendum. W momencie, kiedy wyborca stwierdzi, że nie chce brać udziału w którymkolwiek z tych głosowań, to komisja mu takiej karty nie wydaje. Kartę zostawia, a w odpowiedniej rubryce – +uwagi+ – musi odnotować ten fakt, pisząc której karty wyborca nie odebrał

– wyjaśniła Pietrzak.

Wybory 2023: kiedy kolejne informacje z PKW

O 10 odbyła się pierwsza konferencja Państwowej Komisji Wyborczej, kolejne są zapowiedziane na godz.: 13.30, 18.30 i 22 – PKW podaje informacje o frekwencji wyborczej oraz ewentualnych incydentach. Komisja nie będzie podawała frekwencji referendalnej.

PKW ma mieć informacje o frekwencji z godziny 12 oraz 17.

/PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj