We Wrocławiu mamy 48 osiedli, które są jednostkami pomocniczymi miasta. Społecznie działają w nich radni wybierani w wyborach na kadencję, która od najbliższych wyborów będzie trwać 5 lat (dotychczas były to 4 lata). Głosowanie, podobnie jak w innych wyborach powszechnych, jest tajne. Żeby wziąć w nim udział, trzeba spełnić kilka warunków, m.in. mieć ukończone 18 lat, być obywatelem polskim lub innego kraju UE, a także (co w przypadku tych wyborów ma znaczenie) na stałe mieszkać na terenie osiedla, którego Radę się wybiera. Na kilku osiedlach lub ich częściach głosowania nie będzie, ponieważ liczba zgłoszonych kandydatów jest równa liczbie mandatów, jakie przewidziano w samorządzie osiedlowym.
– Wrocławianie wybiorą w niedzielę blisko 800 radnych na 48 osiedlach. Każde z nich jest inne, każde osiedle to osobny zestaw potrzeb i spraw do załatwienia. Warto poznać ludzi, którzy będą mieli wpływ na nasze najbliższe otoczenie – chodniki, oświetlenie przejścia dla pieszych czy planowanie większych inwestycji, np. budowę nowej szkoły – zachęca do udziału w wyborach Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
– Ja namawiam do tego z całego serca. Po pierwsze: to swoiste święto demokracji. Każdy z nas może wybrać reprezentanta ze swojego osiedla, bloku, a czasem klatki schodowej. Po drugie: wybranych w wyborach osiedlowych – w przeciwieństwie do posłów, senatorów czy nawet radnych miejskich – spotykać będziemy nie na umówionym spotkaniu w biurze, ale w najbliższym otoczeniu, bo to przecież sąsiedzi, którzy słuchają naszych potrzeb. I tak, w sprawie braku oświetlenia, połamanej ławki czy dziury w drodze możemy interweniować na bieżąco w siedzibach Rad Osiedli – dodaje Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia
Gdzie i na kogo głosować
Listy kandydatów [ KLIKNIJ TUTAJ ], a także dokładne adresy lokali wyborczych (wraz z ulicami, które obejmuje dany okręg wyborczy) zostały wydrukowane i są dystrybuowane w przestrzeni miejskiej. Umieszczone zostały m.in. w gablotach osiedlowych. Informacje te są dostępne także w internecie, np. w serwisie specjalnym poświęconym wyborom na stronie: [ KLIKNIJ TUTAJ ]
Nie ma ciszy wyborczej
W wyborach do rad osiedli nie ma ciszy wyborczej, co oznacza, że kampania może trwać do ostatnich minut głosowania. Kandydaci lub ugrupowania, w których się zrzeszają, powinni pamiętać o zasadach tzw. agitacji wyborczej. Jest ona zabroniona m.in. w lokalu wyborczym i budynku, w którym lokal się znajduje. Obowiązuje także zakaz umieszczania materiałów wyborczych w obiektach administracji publicznej, miejskich jednostek organizacyjnych, na urządzeniach infrastruktury technicznej.
Miasto prowadzi kampanię profrekwencyjną, zachęcającą do udziału w wyborach, jednak bez wskazywania na konkretnych kandydatów czy ugrupowania znajdujące się na listach wyborczych. Przekazano tysiące ulotek i plakatów, które trafiły do spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości, plakaty informujące o wyborach pojawiły się na przystankach, słupach ogłoszeniowych, w instytucjach kultury, centrach aktywności, lokalnych sklepach. Powstał też specjalny serwis internetowy. Punkty informacyjne na temat wyborów pojawiają się na wydarzeniach plenerowych w całym mieście. Głosujący w WBO, którzy wyrazili zgodę, w dniu wyborów otrzymają SMSa z przypomnieniem o godzinach otwarcia lokali wyborczych.
Jak głosować w wyborach do Rad Osiedli
Lokale wyborcze będą czynne 17 października w godz. 8.00-20.00. Na karcie do głosowania umieszczona zostanie informacja, na ilu kandydatów maksymalnie można oddać swój głos.
Wyborcy stawiają znak „X” przy nazwiskach osób, na które głosują. Jeśli na karcie nie postawiono znaku „X” przy żadnym z nazwisku – głos uznaje się za nieważny. Za nieważny uznaje się także głos, w którym znak „X” postawiono przy zbyt dużej liczbie nazwisk kandydatów.
Pomoc osobom niepełnosprawnym
Tak jak w przypadku każdych wyborów, miasto oferuje pomoc w dotarciu do lokalu wyborczego osobom, które mają orzeczenie o niepełnosprawności lub widoczne problemy w poruszaniu się. Osoby zainteresowane taką pomocą proszone są o kontakt pod nr telefonu 71 777 78 83 w następujących terminach: 12-15 października 2021 r. w godz. 10.00-15.00 oraz w dniu głosowania – 17 października 2021 r. (niedziela) w godz. 8.00-18.00.