Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Wychodziliśmy na lufy czołgów” 16 grudnia 1981 – Pacyfikacja Predom Polar

Facebook

16 grudnia - to wyjątkowa data dla mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości. W latach 80-tych Polar, a obecnie Whirpool był największym w Polsce zakładem produkującym sprzęt AGD. Po wprowadzeniu stanu wojennego, podczas odprawiania Mszy Św. w hali produkcyjnej oddziały ZOMO, Milicji i Ludowego Wojska przystąpiły do pacyfikacji zakładu w której udział wzięło m.in. 37 czołgów. W zakładzie nie doszło do rozlewu krwi.

fot.: polska-org.pl

– Przeżyłam stan wojenny i wszystkie strajki jakie były. Razem z Małgorzatą Calińską-Mayer wieloletnią przewodniczącą komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Predom Polar wspominamy 16 grudnia i pacyfikację:

15 grudnia ówczesny dyrektor Predom Polar domagał się od pracowników wstrzymania strajku. Odbyło się też specjalne głosowanie, ale dyrektor nie spodziewał się, że wszyscy pracownicy – kilka tysięcy osób – opowie się za strajkiem:

fot.: polska-org.pl

Msza dobiegała końca. Komunia rozdawana była w asyście zomowców i żołnierzy. Przed Polarem czekały już czołgi:

Mimo czołgów i armatek 18 grudnia 81 roku pracownicy Predom Polar znowu pojawili się w pracy. Nie dawali za wygraną i strajkowali dalej:

– Jak 18 grudnia szłam do pracy i zobaczyłam szpaler zomowców stojących w pobliżu biurowca, to tak mnie nerwy ogarnęły, że przy krótymś kolejnym zomowcu nie wytrzymałam i na niego naplułam – wspomina Małgorzata Calińska-Mayer wieloletnia przewodnicząca komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Predom Polar.

fot.: polska-org.pl

– Małgorzata Calińska-Mayer wieloletnia przewodnicząca komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Predom Polar.

Opracowanie: Mateusz Czmiel 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lutego 2024