Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wyjątkowy ambulans kontenerowy trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

Facebook

Na jego zakup Prezydent Wrocławia przekazał milion złotych. Docelowo będzie on przewoził osoby z ostrą niewydolnością oddechową.

Źródło: materiały prasowe

Na jego zakup Prezydent Wrocławia przekazał milion złotych. Docelowo służyć on ma do przewozu osób z ostrą niewydolnością oddechową.

Mówi prof. Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz rektor Uniwersytetu Medycznego. W karetce pacjent będzie mógł być podłączony do urządzenia ECMO, zastępującego pracę płuc oraz serca. Dzięki urządzeniu, niezbędny czas oczekiwania na podłączenie do aparatury podtrzymującej życie, zostanie ograniczony do minimum, co przyczyni się do ratowania zdrowia chorego.

Przygotowanie ambulansu, zgodnie z wytycznymi USK, trwało kilkanaście tygodni. Teraz szpital dysponuje jedną z najnowocześniejszych karetek w Polsce. Nasza reporterka sprawdziła co znajduje się w środku…

Informuje Kamil Miodoński z działu logistyki USK

W jaki sytuacjach zatem taki nowoczesny ambulans będzie wykorzystywany?

Ambulans daje zupełnie nowe możliwości w przypadku np. ratowania chorych ze wstrząsem kardiogennym, którzy w czasie transportu do ośrodka, będą wymagać właśnie terapii ECMO.

Podczas konferencji prasowej Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia poinformował, że ta jedna z najnowocześniejszych karetek w Polsce, to przykład i dowód tego, że chociaż jako miasto nie posiadamy własnych szpitali, nie unikamy odpowiedzialności za zdrowie wrocławianek i wrocławian wpierając szpitale finansowo…

Miasto systematycznie wspiera jednostki ochrony zdrowia. Poza wydatkami związanymi z pandemią koronawirusa do szpitali trafiają także pieniądze przeznaczone na „zwykłą” działalność – tylko w tym roku dwa wrocławskie oddziały ginekologiczno-położnicze otrzymały 1,4 mln zł na zakup sprzętu i remont. W 2019 roku był to blisko 1 milion zł.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj