Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wymiana źródeł ciepła i termomodernizacja budynków wielorodzinnych na Dolnym Śląsku

Facebook

Podpisano pierwsze na Dolnym Śląsku umowy w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekazał pieniądze pierwszym dwóm gminom – Jaworzynie Śląskiej (3 mln 325 tys. zł) oraz Ząbkowicom Śląskim (7 mln 625 tys. zł).

Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieekolgicznych źródeł ciepła (tzw. „kopciuchów”) i poprawę efektywności energetycznej w co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. W ramach tego programu, okoliczne gminy otrzymają od  wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej 1,4 mld zł.

3 października w Świebodzicach została zorganizowana konferencja, podczas której podsumowano  pilotażowy program termomodernizacji budynków wielorodzinnych na Dolnym Śląsku. W wydarzeniu wziął udział między innymi Wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusza Zyski. Podczas spotkania wiceminister zaznaczył, że program „Ciepłe Mieszkanie” jest poszerzeniem realizowanego od 2018 r. programu „Czyste Powietrze”, adresowanego do właścicieli domów jednorodzinnych.

Dofinansowanie obejmuje różne źródła ciepła : kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Oprócz tego możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Program „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie programu realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska „Czyste Powietrze”. Kierujemy go do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Liczę na to, że wszystkie samorządy, które mają na swoim terenie budynki wielorodzinne, włączą się w realizację programu – tak jak widzimy to tu na Dolnym Śląsku. To realne wsparcie obywateli w trosce o ekologiczne i ciepłe mieszkania

– podkreśla wiceminister klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.

Zainteresowanie gmin nowym programem jest bardzo duże. To zasługa pilotażu, który realizowaliśmy w naszym województwie, a który można zdecydowanie powiedzieć jest sukcesem. Dzięki niemu zebraliśmy doświadczenie i to na pewno przyczyniło się do sprawnego uruchomienia programu „Ciepłe Mieszkanie” o zasięgu ogólnopolskim. Specyfika Dolnego Śląska, czyli w głównej mierze budownictwo wielorodzinne, to spore wyzwanie dla programów wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków. Ilość wniosków jaka do nas wpływa zarówno do programu „Ciepłe Mieszkanie”, ale i „Czyste Powietrze” pokazuje, że mieszkańcy widzą korzyści płynące z jednoczesnej wymiany źródła ciepła i przeprowadzenia termomodernizacji budynku np. poprzez wymianę okien. Cel mamy jeden wspólny, poprawa stanu powietrza w Polsce

– dodaje prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz.

Gminy we własnym zakrecie będą określać terminy składania wniosków przez beneficjentów końcowych (osoby fizyczne posiadające tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym), zamieszczając stosowne ogłoszenia na swoich stronach internetowych. Następnie gmina zawiera umowy o dotacje.

Źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 marca 2023