Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wystartowała 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

Facebook

Mężczyźni, kobiety i dzieci ruszyli na Jasną Górę. Rozpoczęła się 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska. W pochodzie weźmie udział ponad 1000 osób, jednak większość z nich, ze względu na pandemię przejdzie tylko fragment trasy.

Większość pielgrzymów idzie w sztafecie, to znaczy rano przyjadą do pielgrzymki, przejdą 1 dzień i dana grupa wraca do domu, następnego dnia będą następni pielgrzymi przyjeżdżali. Całość pielgrzymki przejdzie około 100 osób i tutaj, żeby spełnić wymagania głównego inspektora sanitarnego. Ograniczamy kontakty z mieszkańcami na trasie i korzystamy generalnie z większej gościny mieszkańców.

mówi ksiądz Tomasz Płukarski, przewodnik tegorocznej pielgrzymki.

Tym razem pielgrzymi nie będą też spać w namiotach.

Ze względów sanitarnych nie ma w ogóle noclegów w namiotach, na polach namiotowych, tylko cała ta 100 osobowa grupa śpi po szkołach, w takich miejscach, więc to jest chyba taka zasadnicza różnica od tradycyjnej pielgrzymki, gdzie było wiele grup – szliśmy jako cała pielgrzymka i grupy to były grupy namiotowe.

mówi Mariusz Kłak z biura informacyjnego pielgrzymki.

Tegoroczny marsz poświęcony będzie m.in. pamięci zmarłego w tym roku księdza Stanisława Orzechowskiego, który organizował wędrówki na Jasną górę przez ostatnie 40 lat.

40 dotychczasowych pielgrzymek – wielkie dzieło życia, posługi kapłańskiej księdza Orzecha. I tutaj ci, którzy od lat pielgrzymują, ale nawet ci, którzy są pierwszy, drugi czy trzeci raz na pielgrzymce. Te osoby wiedzą, jak wielką legendą jest jest ksiądz Orzech, można powiedzieć wprost – on formalnie jest z nami na pielgrzymce, będą też powiedzmy jego słowa, jego fragmenty homilii, kazań udostępnione.

mówi ksiądz Tomasz Płukarski, przewodnik tegorocznej pielgrzymki.

Zapytaliśmy uczestników, dlaczego zdecydowali się dołączyć do marszu.

Przejście trasy ma zająć pielgrzymom tydzień. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem do Częstochowy dotrą 10 sierpnia.

Kamil Kuchta

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 marca 2023