Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Przetrwały ukryte w ziemi…”. Nowa wystawa w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Facebook

Wystawę „Przetrwały ukryte w ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne” możemy podziwiać od zeszłego piątku w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Przedstawia ponad 1300 sztuk srebrnych moment, które były prawdziwym środkiem płatniczym w XIV i XV wieku. Zostały wykopane na drodze z Sobięcina do Boguszowa w 2016 roku.

/Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Jak podkreślał gospodarz miasta – taka postawa (oddania znaleziska do ratusza z przeznaczeniem do muzeum) jest godna naśladowania, bo myślenie o kolejnych pokoleniach jest rzadkością. To krok w stronę edukacji młodszych pokoleń i pozostawienie do zachowania reliktów przeszłości.

/Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Zabytki archeologiczne to sprzęty, przedmioty codziennego użytku z regionu wałbrzyskiego z okresu od II w. przed naszą erą, aż do niemal współczesności.

Po latach opracowań, katalogowania i dokumentacji związanej ze znaleziskiem, od piątku 10 marca 2023 roku całą ekspozycję można już swobodnie oglądać na trasie zwiedzania kopalni.

Na wystawie „Przetrwały ukryte w ziemi…” znalazła się również szklana kompozycja przedstawiająca Wałbrzych, czyli rysunek miasta wykonany przez Friedricha Wernhera przełożony na szklaną instalację, która była zwieńczeniem projektu realizowanego w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu: „Szklany czas – wędrówki krajobrazem”.

/Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Wystawa ma zostać wprowadzona na stałe jako jedna z atrakcji zwiedzania kopalni węgla, czym uzupełni dotychczasową ekspozycję. W tamtym roku do zbioru dołączyły fotografie „Podziemny Świat na przedwojennych fotografiach” teraz ekspozycję muzealną uzupełniają monety praskie i przedmioty z wykopalisk archeologicznych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023