Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wzrost podatków od nieruchomości. Więcej zapłacimy także za wywóz śmieci

Facebook

Od dzisiaj wzrastają stawki podatków od nieruchomości we Wrocławiu. W tym roku mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska więcej zapłacą także za wywóz śmieci.

/ zdjęcie ilustracyjne pixabay

Czego dotyczą zmiany?

Zmiany obejmą, chociażby podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, który wyniesie 1,16 zł od metra kwadratowego powierzchni – w poprzednim roku danina ta wynosiła 1,03 zł.

Podatek od budynków mieszkalnych lub ich części wyniesie w tym roku 1 zł od metra kwadratowego, gdy w poprzednim roku było to 0,89 zł. Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie w tym roku 28,78 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej; w tamtym roku było to 25,74 zł.

Więcej zapłacimy także za wywóz śmieci

Od lutego 2023 r. opłata ta będzie wynosić 41,24 zł od osoby. W poprzednim roku stawki te wynosiły od 25,5 zł do 29,5 zł od osoby lub 1,2-1,3 zł za metr kwadratowy. W przyjętych w grudniu poprzedniego roku uchwałach o podwyżkach i zmianie systemu naliczania opłat za wywóz odpadów wprowadzono ulgi dla rodzin wielodzietnych i przedsiębiorców.

Rodziny wielodzietne (2+3 i więcej) będą płacić 40 proc. mniej od całości ponoszonej kwoty. Wrocławscy urzędnicy podkreślają też, że niezależnie od wsparcia dla rodzin wielodzietnych, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą otrzymać dodatek mieszkaniowy na pokrycie kosztów związanych z ponoszonymi opłatami za odpady komunalne. O taki dodatek można wystąpić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, podaje PAP.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj