To duża impreza sportowa, której celem jest promocja zdrowego trybu życia, wychodzenia z różnorodnych uzależnień i nałogów ( choroba alkoholowa, narkotyki, dopalacze, hazard i inne…), jednak przede wszystkim to duże święto młodości ducha i radości.
Chcemy pokazać w trakcie tego turnieju, że osoby w kryzysie bezdomności to nie tylko te stereotypy, które widzimy, o których myślimy, które pokutują w naszym społeczeństwie. To również są ludzie młodzi – kryzys bezdomności, uzależnienia dotykają coraz młodszych ludzi. Ci ludzie też mają swoje pasje, które realizują i warto w nie pokładać nadzieję i siłę.
mówi trener Maciej Gudra.
12, 13 i 14 lipca w godzinach od 9 do 19 na Placu Wolności we Wrocławiu zaprezentuje się 16 drużyn męskich i 8 kobiecych. Do Wrocławia przyjadą reprezentacje prawie wszystkich krajów europejskich, a także drużyny z Meksyku.
Na Wrocław Cup 2024 gościmy reprezentacje narodowe w turnieju żeńskim: ze Szwecji, Węgier, Meksyku, Francji, Hiszpanii, Polski i reprezentacje narodowe w turnieju męskim: z Litwy, Szwecji, Austrii, Węgier, Meksyku, Francji, Czech, Belgii, Kirgistanu i oczywiście reprezentację Polski.
mówi Marta Lech z działu promocji Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta koło Wrocławskie.
Jak wyglądają przygotowania polskiej reprezentacji?
My tutaj we Wrocławiu dysponujemy boiskiem, które znajduje się przy noclegowni, przy ulicy Małachowskiego. Spotykamy się raz bądź dwa razy w tygodniu, a gdy są imprezy właśnie rangi mistrzowskiej typu Wrocław Cup czy Mistrzostwa Polski, wtedy intensywność tych treningów jest większa. Spotykamy się trzy lub cztery razy w tygodniu. Jest to oczywiście uzależnione też od tego, ponieważ nasi piłkarze, nasi podopieczni pracują również, więc nie zawsze mogą, ale staramy się jak najczęściej, kiedy tylko można, trenować.
W piątek turniej rozpocznie parada – wyruszy o 12:30 z Rynku.
Rozgrywki odbywają się na boisku do piłki ulicznej, cała infrastruktura będzie montowana na miejscu wydarzenia. Wydarzenie jest bezpłatne i niebiletowane, organizatorzy zachęcają do oglądania i kibicowania.
Piłka nożna uliczna są to szybkie rozgrywki – dwie połowy po siedem minut, czterech zawodników na boisku, trzech w polu, jeden na bramce. Zmiany hokejowe, jest intensywnie, dużo się dzieje, mnóstwo goli jest strzelanych.
Posłuchajcie całej rozmowy o tym wydarzeniu:
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Wrocławskie, Stowarzyszenie Reprezentacja Polski Bezdomnych, Wrocławska Spółdzielnia Socjalna, miasto Wrocław, Darczyńcy i Sponsorzy to główni organizatorzy XIV Międzynarodowego Turnieju w piłce ulicznej osób bezdomnych.