Już 180 osób w całej Polsce oddało swoje komórki macierzyste między innymi dzięki projektowi #Komórkomania, który zainicjowała Fundacja DKMS w 2016 roku. Z samego województwa Dolnośląskiego było to aż 15 młodych, świadomych Dawców szpiku.
Mówi Joanna Ruchała – koordynator ds. rekrutacji dawców szpiku Fundacji DKMS, a w przeciągu 3 edycji projektu zarejestrowało się ponad 3600 potencjalnych Dawców.
Powiedzmy zatem jak taka rejestracja wygląda?
Dopiero kiedy wszystkie wyniki będą w porządku, dawca jest zapraszany do kliniki pobierającej szpik.
Pamiętajmy, że będąc dawcą najczęściej możemy pomóc pacjentom chorym na nowotwory krwi.
Jedną z osób, której dzięki przeszczepowi szpiku udało się pomóc jest Karolek. Z jego mamą porozmawiała nasza reporterka…
Dawczyni szpiku pochodzi z Niemiec, gdyż rejestrując się w bazie możemy tak naprawdę pomóc komuś z drugiego końca świata…
Mówi Dorota Walczak mama Karolka
Na gali podsumowującej III edycję projektu Dolnośląska #Komórkomania nasza reporterka porozmawiała również z faktycznym dawcom szpiku, czyli takim, który dzięki tej decyzji uratował czyjeś życie…
W przypadku Pana Bartosza Nestorowskiego jego szpik poleciał aż do Kanady, a my pamiętajmy, że pierwszym krokiem do tego aby zostać dawcą jest rejestracja w bazie. Szczegółowe informacje znaleźć możemy na stronie dkms.pl