Radio Gra Wrocław

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradzie A4

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek obejmie od dziś (7.06.) dolnośląski odcinek A4 na trasie Wrocław - Legnica. Kierowcy napotkają go między węzłami Pietrzykowice i Wądroże Wielkie, węzłami Kostomłoty a Gościsław na obu jezdniach oraz na północnej jezdni między Udaninem a Budziszowem.

Koniec z blokowaniem autostrady przez ciężarówki. Podwrocławski odcinek A4 już w całości będzie objęty zakazem wyprzedzania przez cięższe pojazdy. Od dziś (07.06) znaki zabraniające tego manewru będą obowiązywały od samego Wrocławia aż do Wądroża Wielkiego pod Legnicą. Podobne pojawiły się na autostradzie już 4 lata temu, ale tylko na niektórych fragmentach:

170606_01

– mówi naczelnik wrocławskiej drogówki, podinsp. Adam Klejner.

Kierowcy ciężarówek nie ukrywają jednak, że zakaz oznacza dla nich kłopoty:

170606_07

– twierdzi Robert Rutkowski, kierowca ciężarówki, którego zaczepiliśmy na parkingu przy węźle Bielany Wrocławskie. Wprowadzeniu ograniczeń się jednak nie dziwi:

170606_07

Jak jednak przekonuje dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Lidia Markowska, większość kierowców zyska na zakazach:

170606_01

„Ważne jest dla nas, żeby to ograniczenie nie było martwym prawem” – mówią przedstawiciele GDDKiA i policji. Jak zapewnia podinsp. Klejner, policja CAŁY CZAS egzekwuje dotychczasowe zakazy wyprzedzania na autostradzie. I tak samo uważnie będzie patrolować odcinki, gdzie znaki dopiero co się pojawiły:

170606_01

– mówi naszemu reporterowi naczelnik wrocławskiej drogówki. Kierowca ciężarówki, który złamie zakaz, może być uboższy nawet o pół tysiąca złotych – bo tyle w tej sytuacji kosztuje mandat. „Wzbogaci” się za to o 5 punktów karnych.