StartWiadomości Wiadomości dnia

Zasady bezpieczeństwa na plakatach

To akcja edukacyjna wrocławskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego:

– opowiada kierownik CZK Bartłomiej Bajak. To nie wszystko. Druk jest podzielony na dwie części. Na drugiej znajduje się ściągawka – jak, krok po kroku, uratować osobę, która straciła przytomność.

Plakat ma format A2 lub A3, składa się z prostych rysunków, opisanych nieskomplikowanymi zdaniami. Rzuca się w oczy. Forma oczywiście nie jest przypadkowa:

A na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni? Największe to te, o których na co dzień nie słyszymy w mediach – przyznaje ekspert, mjr rez. Jarosław Stelmach

Jak podkreślają organizatorzy akcji – była ona planowana już od dłuższego czasu. Jej początek tuż po londyńskich zamachach z udziałem noży i pojazdów było zbiegiem okoliczności.

Ważna jest jednak wykorzystanie KAŻDEJ okazji, by uzupełnić wiedzę o zagrożeniach. Co raz więcej wrocławian ma za sobą szkolenie z pierwszej pomocy. Ale nie każdy.  Część osób po prostu boją się pomagać:

– mówi Martyna Kubica z wrocławskiego Pogotowia Ratunkowego.Zawsze warto przypomnieć, jak uratować życie. Więc przypominamy to i my:

– tłumaczy Martyna Kubica z wrocławskiego pogotowia.

Najważniejsze, byśmy nie bali się reagować. „Dzwońmy do służb” – apelują eksperci. Nawet, jeżeli nasze zgłoszenie okaże się zbędne – ale dokonaliśmy go w dobrej wierze – możemy być z siebie dumni, że postąpiliśmy słusznie. Dyspozytor służb ratunkowych jest przeszkolony, by ocenić – czy potrzebna jest interwencja ratowników. Jeżeli nie jest – najwyżej odeśle nas do innej instytucji.

Zostaw komentarz