Fundacja Digital University ogłasza wyzwanie, którego celem jest szerzenie idei recyclingu wśród uczniów. Na czym będzie polegać zadanie?
Wyzwanie będzie polegać na zorganizowaniu w szkole zbiórki odzieży, butów i dodatków, i przekazaniu zbędnych rzeczy marce Ubrania do Oddania. Ta, za każdy zebrany kilogram, wpłaci 1 zł na rzecz Uniwersytetu Sukcesu. Program pomaga młodym kobietom z nieuprzywilejowanych środowisk rozpocząć karierę w IT.
Szkoły, które najbardziej zaangażują się w wyzwanie, otrzymają nagrody: warsztaty o odpowiedzialnej modzie i dodatkowe punkty w Turnieju Wiedzy Ekologicznej Be.Eco. Zbiórki będą prowadzone do końca stycznia.
Tekstylia a środowisko
Przemysł modowy odpowiada za 10% globalnej emisji dwutlenku węgla, 1/5 produkcji plastiku. Jest też drugim, po rolnictwie, pod względem zużycia ilości wody. Mimo tej wiedzy i świadomości zagrożeń wynikających z ocieplenia klimatu, branża tekstylna nie tylko nie zwalnia tempa produkcji, lecz wręcz przyspiesza.
Wiemy, że moda odgrywa ważną rolę w życiu młodych ludzi i dlatego chcemy uczyć ich podejmowania świadomych, proekologicznych decyzji w tym obszarze. Nasza akcja ma zwrócić uwagę na ideę cyrkularności – chcemy pokazać, że często mamy w domu dużo niewykorzystywanych rzeczy, którym możemy dać drugie życie. Zachęcamy do organizowania wymianek między uczniami i pokazujemy, gdzie przekazywać niepotrzebne rzeczy, aby zostały właściwie wykorzystane
– mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.
Na jakie nagrody mogą liczyć uczestnicy wydarzenia?
Zadaniem każdej szkoły biorącej udział w eko wyzwaniu jest zebranie minimum tylu kilogramów rzeczy nadających się do wprowadzenia do drugiego obiegu, ilu uczniów do niej uczęszcza. Przekazać można ubrania damskie, męskie i dziecięce oraz inne dodatki takie jak torebki, buty połączone w pary, bieliznę czy koce. Najbardziej zaangażowani uczestnicy wyzwania w nagrodę otrzymają warsztaty z odpowiedzialnej mody z Zofią Zochniak – ambasadorką programu Be.Eco.
Podczas, gdy branża tekstylna produkuje nadprogramowe tony odzieży, zanieczyszczając środowisko, my mamy w szafach ubrania w dobrym stanie, które nam się znudziły, a z powodzeniem mogłyby posłużyć innej osobie. Chcemy zachęcić dzieci i młodzież do przeglądu szaf, zaszczepić w nich nawyk wymieniania się ubraniami i oddawania tych już niepotrzebnych. Mamy nadzieję, że dołączając do programu Be.Eco zainteresujemy drugim obiegiem i ekologią osoby ze szkół z całej Polski
– tłumaczy Zofia Zochniak, współzałożycielka marki Ubrania Do Oddania.
Zbiórki w szkołach można organizować do końca stycznia 2023 r. Szczegóły akcji znajdziecie na stronie TUTAJ