Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Zbiórka biżuterii patriotycznej. Gdzie można się zgłosić?

Facebook

W związku ze zbliżającą się 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce ossolińskie Muzeum Książąt Lubomirskich ogłasza zbiórkę biżuterii patriotycznej z lat 80-tych XX wieku.

//informacja prasowa

„Jeśli macie Państwo w swoich rodzinnych i domowych archiwach przykłady takich pamiątek historycznych, zachęcamy do przekazywania ich do Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum!”

– apelują organizatorzy.

Czym jest biżuteria patriotyczna?

Biżuteria patriotyczna, określana także jako emblematyczna lub żałobna. Pojawiła się w Polsce u schyłku XVIII w. i towarzyszyła Polakom w czasie wszystkich wielkich wydarzeń XIX i XX w. Nie przestając być ozdobą, pozwalała na wyrażenie patriotyzmu i obywatelskiej niezgody wobec zaborców i okupantów. Szczególnego znaczenia nabrała w latach komunizmu, a zwłaszcza w czasie stanu wojennego. W tamtych czasach jej noszenie i posiadanie było manifestacją oporu wobec ówczesnych władz.

/informacja prasowa

W zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich znajdują się nieliczne przykłady biżuterii z lat 80-tych XX stulecia. Organizatorzy zbiórki liczą jednak, że dzięki wsparciu mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska, zbiory te znacznie się powiększą.

Jak można przekazać biżuterie?

Wszyscy, którzy chcieliby przekazać do ossolińskiego Muzeum biżuterię patriotyczną z okresu „Solidarności” i stanu wojennego, mogą to zrobić kontaktując się bezpośrednio z kierownikiem Działu Numizmatycznego Muzeum Książąt Lubomirskich – dr. Łukaszem Koniarkiem za pomocą:

Do kiedy trwa zbiórka?

Zbiórka potrwa do końca grudnia 2022 roku, Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Wrocław.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024