W Jaworze powstanie jedna z największych w regionie farm fotowoltaicznych. Elektrownia o mocy 12 MW usytuowana będzie na terenach rolniczych i nieużytkach o powierzchni około 18 hektarów, które zapełni 25 tysięcy paneli.
Kto jest wykonawcą?
Za inwestycję odpowiada zgorzelecka spółka OZE Holding 3. Jest to pierwsza na tak dużą skalę inwestycja OZE na tym terenie, w ramach utworzonego niespełna dwa lata temu Klastra Mądrej Energii w Jaworze.
Dynamiczne zmiany na rynku energetycznym to wyzwanie nie tylko na najbliższe miesiące, ale wręcz lata. Dlatego od dłuższego czasu nie czekaliśmy biernie i sami, jako samorząd, szukaliśmy dobrych i nowoczesnych rozwiązań dla naszego miasta. Budowa tak dużej elektrowni fotowoltaicznej w Jaworze, o mocy 12 MW, w ramach Klastra Mądrej Energii to bardzo dobra decyzja. Szczególnie teraz w kontekście drastycznych wzrostów cen prądu.
– mówi Burmistrz Miasta Jawora Emilian Bera
Ruszamy z priorytetową dla naszej branży budową. Zakończyliśmy fazę projektową i mamy wszystkie niezbędne dokumenty, aby przejść już bezpośrednio do budowy elektrowni. Dla nas bardzo istotne było przygotowanie gminy do tego projektu. Można powiedzieć, że przyszliśmy na gotowe. Na dzień dobry mieliśmy przygotowane miejscowe plany oraz wolne tereny, a otwartość miasta dla tego typu inwestycji ostatecznie spowodowała, że chcemy tutaj inwestować. To ogromna inwestycja, której efekty Jawor będzie mógł szybko odczuć. Śmiało możemy więc dziś powiedzieć, że Jawor staje się najlepszym miastem pod słońcem
– mówi Albert Gryszczuk, prezes Krajowej Izby Klastrów Energii, wykonawca inwestycji w Jaworze.
Co da nam farma fotowoltaiczna?
Jednym z najważniejszych efektów środowiskowych, wynikających z zastosowania modułów fotowoltaicznych jest znaczące ograniczenie emisji C02 oraz dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla i pyłów. Dzięki temu projekt spotkał się z pozytywną decyzją decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Na czym opiera się technologia?
Elektrownie słoneczne, oparte na ogniwach fotowoltaicznych, produkują energię elektryczną bez wydzielania szkodliwych substancji oraz niemal nie emitują hałasu.
Na farmę fotowoltaiczną, która powstanie na terenie dawnych „Radarów’, składać się będzie aż 25 000 sztuk paneli fotowoltaicznych, do tego dojdą konstrukcje wsporcze, falowniki, instalacja kablowa niskiego napięcia (NN), kontenerowe stacje transformatorowe. Maksymalna wysokość konstrukcji montażowych wraz z panelami wyniesie od 3 do 4 metrów.
Teren inwestycji będzie ogrodzony i wyposażony w system monitoringu- nadzór prowadzony będzie za pomocą automatycznego systemu sterowania, umożliwiającego kontrolę i regulację parametrów pracy farmy.