Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Zielony pająk” doceniony. Wrocław na podium w konkursie Innowacyjny Samorząd 2023

Facebook

Miasto otrzymało nagrodę za „Zielonego Pająka” czyli wirtualną mapę, która wskazuje dostępność komunikacyjną konkretnego adresu. Spośród zgłoszonych 36 innowacyjnych pomysłów, Wrocław zajął trzecie miejsce.

/zielony pajak/fot. UMW/

Chcemy pomóc mieszkańcom, deweloperom i inwestorom w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji – o przeprowadzce, zakupie mieszkania czy rozpoczęciu inwestycji. Jeśli bliskość przystanku tramwajowego lub autobusowego w kontekście codziennych podróży jest dla Państwa ważna, to zapraszamy do przeglądania mapy

– opowiada Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobliności.

W ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Samorząd łącznie rywalizowały 244 pomysły. Najwięcej – bo 74 zgłosiły gminy miejskie, duże miasta zaproponowały 36 innowacyjnych rozwiązań. Od stolicy Dolnego Śląska lepszy okazał się tylko Gdański, z robotem porządkującym komunikację dotyczącą podatków od nieruchomości i Lublin z pomysłem Ogrodów Deszczowych.

/fot. UMW/

Dlaczego „zielony pająk”?

Mapę nazywamy „zielonym pająkiem Wrocławia”, ponieważ… wygląda jak pająk. Im ciemniejszy zielony kolor tym dane miejsce ma lepsze skomunikowanie. Im bladszy tym do przystanku dalej. Mamy na mapie 6 różnych poziomów dostępności do infrastruktury komunikacyjnej. Każdy z poziomów wynika z oceny obszaru według kryteriów takich jak dostęp pieszy do przystanków i tras tramwajowych, autobusowych (biorąc pod uwagę również liczbę obsługujących je linii, czym więcej linii na danej ulicy tym lepsza jej ocena). Ale wzięliśmy też pod uwagę odległość do przystanków i stacji kolejowych (mając na uwadze również liczbę odjazdów pociągów w danym dniu roboczym, czym więcej odjazdów z danej stacji/przystanku tym lepsza jego ocena) a nawet położenie obiektów w stosunku do istniejących dróg publicznych

– opowiada Kozłowska-Święconek.

Dzięki mapie, wrocławianie szukający nowe lokum od razu będą mogli wiedzieć czy okolica jest dobrze skomunikowana. Ma też być wskazówką dla deweloperów, gdyż oprócz określania obszarów kolorami, miasto daje wskazówki, czego oczekuje w przyszłości.

Dane są corocznie aktualizowane. Mapa przedstawia dostęp do komunikacji zbiorowej. Zaznaczone na niej są  trasy tramwajowe, trasy autobusowe, przystanki komunikacji zbiorowej, dworce i przystanki kolejowe. A także osie ulic zarówno istniejące oraz te które będą ukończone w perspektywie roku.

MAPA

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj