Radio Gra Wrocław

Złota Wstążka: kampania edukacyjna na temat białaczki u dzieci

Białaczka to nie wyrok - m.in. takie przesłanie ma kolejna edycja edukacyjnej kampani Złota Wstążka. Przez cały wrzesień wiedza o nowotworach u dzieci będzie propagowana zarówno w mediach tradycyjnych jak i w internecie.

Złota Wstążka ma zadanie uświadomić odbiorcom, że białaczka to nie jest wyrok, że z białaczkę da się pokonać, o ile w porę zareaguje. I my właśnie poprzez nasze działania będziemy dążyli do tego, żeby rodzice wiedzieli, co robić, kiedy reagować, jak reagować.

mówi Klaudia Smolarska-Kulej z fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Akcja ma na celu m.in. zwrócić uwagę rodziców na objawy, których nie należy bagatelizować.

Będziemy pokazywać, jakie to są objawy w przypadku białaczki, to są m.in. bóle wzrostowe, siniaki, wybroczyny, zmęczenie, bladość skóry i wiele innych. Będziemy wyjaśniać, na jakie badania warto się zgłaszać, bo to nie tylko morfologia, ale będziemy też podpowiadać jaka morfologia, bo morfologia może być nieco bardziej pogłębiona, będziemy wyjaśniać, dlaczego warto robić m.in. USG.

Specjaliści odpowiedzą też na najczęściej zadawane pytania.

Czy dziecko warto leczyć w Polsce? Czy być może lepiej za granicą, doradzimy też, jak być wsparciem dla dziecka chorującego, dla rodziny dziecka, które choruje, w jaki sposób możemy im pomóc, ale też będziemy właśnie uspokajać, że białaczka to nie wyrok.

Podczas kampanii doszkolić się będą mogli także sami lekarze.

Również celem naszej kampanii uwrażliwienie pediatrów na to, żeby pogłębiali diagnoze i żeby byli właśnie wyczuleni w kierunku białaczki, a dlaczego białaczka? Bo białaczka jest najczęstszym nowotworem, który dotyka dzieci. W Polsce każdego roku diagnozę białaczka słyszy 300 dzieci, więc jest to ważny i duży problem.

W ramach akcji będą prowadzone też naukowe debaty na temat leczenia chorób nowotworowych w Polsce.

Będziemy rozmawiać o przyszłości leczenia białaczek i nowotworów, o znaczeniu opieki psychologicznej podczas walki z nowotworem, która jest bardzo ważna, a której być może trochę brakuje. Będziemy rozmawiać o nowatorskich terapiach, oraz o tym, co się dzieje z pacjentami, którzy rozpoczęli leczenie przed osiemnastym rokiem życia i kontynuują je po osiemnastym roku życia bo tutaj sprawa nie jest taka prosta i również te kwestie będziemy objaśniać.

Medycy przygotowali też kompedium wiedzy, w którym obalają mity i potwierdzają fakty nt. białaczki u dzieci.

To jest zbiór takich pytań, które otrzymują lekarze od rodziców, od rodziców, którzy czasami coś przeczytali w internecie, coś gdzieś usłyszeli, albo po prostu mają pewne mity zakorzenione w sobie od dziecka. No i my prostujemy to, dementujemy mity, potwierdzamy fakty i tłumaczymy, dlaczego tak się dzieje, że np. po chemioterapii mogą urosnąć inne włosy.

Wszystkie informacje są dostępne zupełnie za darmo na stronie zlotawstazka.pl

Kamil Kuchta