Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Zmian w ordynacji w wyborczej do rad osiedli domagają się działacze skupieni we Wrocławskim Forum Osiedlowym

Facebook

To powołane nieco ponad pół roku temu stowarzyszenie, które ma zapewnić współpracę pomiędzy radnymi osiedlowymi z różnych rejonów miasta. Jak tłumaczy jego prezes, Michał Kwiatkowski, członek zarządu RO Powstańców Śląskich, oczekiwane zmiany w większości to tak naprawdę drobne poprawki. Ale o dużym znaczeniu.

fot. MAKY_OREL \ pixabay.com

Posłuchaj:

Zajmowaliśmy się tym tematem na innym osiedlu – Karłowice-Różanka, sprawdź TUTAJ!

Co jeszcze – zdaniem osiedlowych radnych – poważnie zaburza frekwencję na wyborach? Chodzi o ich datę:

– tłumaczy Kwiatkowski.
Jest jeszcze jeden absurd związany z terminem wyborów. Kadencja nowych radnych zaczyna się z dniem wyboru. A kolejne wybory – muszą być rozpisane miesiąc przed końcem kadencji. W rezultacie… kadencja radnych nie trwa 4 lata, a 3 lata i 11 miesięcy. To także trzeba naprawić – mówi prezes WFO.

Ale nie tylko ordynacja ma wady. Przepisy o współpracy rad osiedli z magistratem pełne są niedoróbek, które – choć wyglądające na błahostki – skutecznie utrudniają sprawne działanie RO:

Wiele niepotrzebnych formalności wiąże się też z wydawaniem pieniędzy na utrzymanie biura RO. A można by to było łatwo, i prawie bez kosztów, naprawiać:

Stosowne pisma trafiły już do prezydenta Rafała Dutkiewicza (nt. ordynacji) i do dyrektora departamentu spraw społecznych Jacka Sutryka (nt. zmian w działaniu rad).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 maja 2020