Radio Gra Wrocław

Zmiany dotyczące wniosku o zasiłek opiekuńczy. ZUS będzie uwzględniał tylko oryginał

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że skany wniosków o zasiłek opiekuńczy były akceptowane tylko podczas pandemii. Obecnie przysłany przez pracodawcę skan dokumentu nie jest już podstawą do wypłaty. Dotyczy to osób pracujących w małych firmach.

zus
/Zakład Ubezpieczeń Społecznych/

W czasie pandemii covid-19 to pracodawca w imieniu swojego ubezpieczonego pracownika, mógł dołączyć do zaświadczenia Z-3/Z-3a skan wniosku o zasiłek opiekuńczy Z-15A/Z-15B i poświadczyć przez siebie za zgodność z oryginałem było to jednak rozwiązanie wprowadzone na czas określony, które już dzisiaj nie funkcjonuje. Obecnie to osoba wnioskująca o zasiłek powinna dostarczyć do ZUS oryginał podpisanego wniosku Z-15A/Z-15B.

To pozwoli na uniknięcie długiego czekania na wypłatę. Niestety wielu pracodawców wnioskujących o tym nie wie. Wpływają do nas skany wniosków a my musimy poprosić o dostarczenie oryginału. To trwa a ubezpieczony czeka na zasiłek

– przestrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego

Rzeczniczka wyjaśnia, że wniosek można wysłać pocztą tradycyjną, można przynieść osobiście, ale najlepiej jest skorzystać ze swojego profilu PUE i przekazać Z-15A/Z-15B drogą elektroniczną z podpisem elektronicznym, na przykład korzystając z profilu zaufanego. Również pracodawca może przesłać do ZUS pocztą tradycyjną oryginał otrzymanego od pracownika wniosku.

Co należy zrobić aby otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jest ono obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku zatrudnienia na umowę zlecenia, czy inną umowę agencyjną, ale też prowadzenia działalności gospodarczej takie ubezpieczenie jest dobrowolne. Dzięki temu ubezpieczeniu zasiłek może dostać nie tylko osoba, która zachoruje, ale także wtedy, gdy musi zaopiekować się chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem, małżonkiem, rodzicem, bratem czy teściową. Wówczas za czas opieki przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy niezależnie od okresu ubezpieczenia

Co ważne przy zasiłku opiekuńczym przysługuje on niezależnie od okresu ubezpieczenia. Zatem, jeśli nawet po tygodniu pracy, rozchoruje się dziecko, które będzie wymagało opieki, można już w takim krótkim czasie korzystać z tego świadczenia.