Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Znamy budżet Dolnego Śląska na 2023 rok!

Facebook

Rekordowy budżet województwa w wysokości 2 miliardy 274 miliony złotych i brak deficytu. Co to oznacza dla mieszkańców?

/Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Najwięcej pieniędzy samorząd województwa przeznaczy na transport, ochronę zdrowia i rozwój regionalny.

Przyszłoroczny proinwestycyjny budżet gwarantuje utrzymanie dynamicznego tempa rozwoju Dolnego Śląska. Inwestycje w ochronę zdrowia, transport i rozwój regionalny oznaczają dla Dolnoślązaków przede wszystkim zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu codziennego życia. Jednocześnie wchodzimy w okres kontraktowania Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027, które umożliwią realizację ważnych dla mieszkańców naszego regionu inwestycji. To nowe drogi i obwodnice, rewitalizacje linii kolejowych, nowoczesne pociągi, specjalistyczny sprzęt medyczny dla szpitali, ale także dofinansowania dla regionalnych przedsiębiorców i wsparcie organizacji pozarządowych

– wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

/Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Na co przeznaczone zostaną pieniądze?

Samorząd będzie miał w przyszłym roku do dyspozycji ponad 2,27 miliarda złotych. Oznacza to, ze planowane dochody województwa zwiększą się w porównaniu do tegorocznych o 564 miliony złotych. Zwiększą się również wydatki, te wzrosną o 494 miliony złotych. Województwo nie planuje zaciągania kredytów, nie będzie wpłacać do budżetu państwa tzw. „Janosikowego”, a prognozowana nadwyżka budżetowa przekroczy 20,5 miliona złotych. W ostatnich latach Województwo podejmowało intensywne działania zmniejszające zadłużenie, aby przygotować się do absorpcji środków europejskich w perspektywie finansowej na lata 2021-2027. W efekcie poziom zadłużenia został zredukowany z przeszło 776 mln zł w roku 2014 do jedynie 226 mln zł w roku ubiegłym. Największe inwestycje w przyszłorocznym budżecie to budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu, rewitalizacja linii kolejowych oraz inwestycje drogowe.

To rekordowy poziom dochodów w dotychczasowej historii samorządu województwa. Jest to budżet proinwestycyjny, który umożliwi przeprowadzenie szeregu inicjatyw zwiększających w efekcie poziom PKB w regionie. Dzięki staraniom zarządu województwa pozyskaliśmy szereg dodatkowych źródeł finansowania nie tylko z budżetu państwa ale także funduszy i dotacji rządowych

 – dodaje Elżbieta Berezowska, Skarbnik Województwa Dolnośląskiego.

W przyszłorocznym budżecie 62 miliony złotych zarezerwowano na wsparcie dla innych jednostek samorządu terytorialnego z terenu Dolnego Śląska. To pieniądze między innymi na ochronę gruntów rolnych, poprawę bazy sportowej, utrzymanie dróg publicznych, odnowę wsi czy konserwację urządzeń melioracyjnych.

Transport

Na projekty drogowe i kolejowe zarząd województwa chce przeznaczyć ponad 1 mld 117 mln złotych. To o 200 mln zł więcej niż w tegorocznym budżecie. Najważniejsze zadania to przede wszystkim rewitalizacja linii kolejowych – ambitny i niespotykany w skali kraju, wieloletni projekt, w ramach którego przeprowadzone zostaną:

Rewitalizacja linii kolejowej nr 310 na odcinku Kobierzyce – Łagiewniki Dzierżoniowskie, Rewitalizacja linii kolejowej nr 345 i 308  na odcinku Mysłakowice- Kowary – Kamienna Góra, Rewitalizacja linii kolejowej nr 310 Kobierzyce – Piława Górna na odcinku Łagiewniki Dzierżoniowskie – Piława Górna II etap, Rewitalizacja linii kolejowej nr 317 i 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów, Etap II – Mirsk-Świeradów Zdrój, Rewitalizacja linii kolejowej nr 340 i 308 na odcinku Jelenia Góra-Karpacz, Rewitalizacja linii kolejowej nr 308 na odcinku Jelenia Góra – Mysłakowice, Rewitalizacja linii kolejowej nr 317 i 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów, Etap I Gryfów Śląski-Mirsk.

Zmodernizowane zostaną także drogi wojewódzkie, a przeznaczone na ten cel środki pozwolą między innymi kontynuować budowę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, przebudować drogę wojewódzką nr 323 pomiędzy drogami S5 i S3 wraz z obwodnicą Góry. W ramach realizacji Trasy Sudeckiej kontynuowana będzie budowa kolejnego etapu obwodnicy Dzierżoniowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382.

Wydatki na transport to największa część naszego budżetu. Inwestycje realizowane w ramach tego obszaru są niezwykle czasochłonne i wymagają dużych nakładów finansowych, ale i efekt jest później ogromny. Czeka nas wiele ważnych realizacji. Wśród kolejowych projektów to między innymi rewitalizacja linii kolejowej nr 317 i 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój czy rewitalizacja linii kolejowej nr 340 i 308 na odcinku Jelenia Góra – Karpacz. Czeka nas także dużo realizacji z zakresu infrastruktury drogowej. Będą to m.in. drugi etap budowy obwodnicy Dzierżoniowa, czy też budowa obwodnic Góry i Złotoryi

 – wymienia Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Nie zabraknie także dużych i ważnych inwestycji w infrastrukturę sportową i wsparcie rozwoju karier naszych sportowców. W przyszłym roku chcemy mocno postawić na realizację Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności, przebudowę stadionu lekkoatletycznego w Lubinie oraz budowę hali lekkoatletycznej we Wrocławiu

– dodaje.

Ochrona zdrowia

Na ochronę zdrowia w 2022 roku przeznaczone zostanie niemal 306 mln zł. To około 13,5 % całego budżetu województwa. Są to środki dedykowane dla szpitali i jednostek, których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Pozwolą one przeprowadzić wiele projektów poprawiających między innymi jakość usług świadczonych w zakresie ginekologii, położnictwa czy leczenia psychiatrycznego.

Dodatkowo przeprowadzone zostaną ważne inwestycje infrastrukturalne w obszarze zdrowia takie jak budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu (109 mln zł), inwestycje w Szpitalu Specjalistycznym im. T. Maciniaka (7,4 mln zł), Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej (4,9 mln zł) i Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Biernackiego w Wałbrzychu (900 tys. zł).

Na staże podyplomowe dla lekarzy i dentystów przeznaczono 51 mln zł, a na realizację programów i działań z zakresu promocji i profilaktyki zdrowotnej ponad 8 mln zł.

W porównaniu z poprzednimi okresami środki wpisane na ochronę zdrowia również okazują się rekordowe – prawie 306 milionów złotych. Tyle pieniędzy nigdy w województwie nie przeznaczano na ten cel. Przede wszystkim będziemy wspierać inwestycje podnoszące infrastrukturę i jakość ochrony zdrowia w szpitalach marszałkowskich na Dolnym Śląsku. Co ważne, w równomierny sposób. Wszystkie nasze wojewódzkie szpitale, które są filarami ochrony zdrowia w subregionach, mogą liczyć na wsparcie

  – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Rozwój Regionalny

W przyszłym roku na wsparcie rozwoju regionalnego przeznaczono kwotę ponad 182 mln zł, to o przeszło 85 mln zł więcej niż w tym roku. Najważniejsze zadania to wspieranie rozwoju gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości, a także zarzadzanie rozwojem regionalnym.

Wśród wielu projektów realizowanych w tym zakresie warto wymienić takie projekty jak:

  • Innowacyjny Dolny Śląsk, który pozwala inicjować, koordynować i monitorować działania dotyczące innowacyjności w regionie (3 mln zł)
  • Dolnośląski Bon na Innowacje, którego celem jest wspieranie współpracy małych i średnich przedsiębiorstw z instytucjami proinnowacyjnymi, centrami badawczo-rozwojowymi i jednostkami naukowymi (33 mln zł)
  • Wsparcie promocji i internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz promocja gospodarki regionalnej (10 mln zł)

Samorząd województwa planuje także kontynuować projekt Going Global, czyli dolnośląską dyplomację gospodarczą, dzięki której przy wsparciu samorządu województwa przedsiębiorcy z naszego regionu będą mieli okazję uczestniczyć w wielu międzynarodowych wydarzeniach targowych oraz nawiązywać kontakty handlowe i zdobywać nowe rynki zbytu dla swoich produktów. Projekt umożliwia dolnośląskim przedsiębiorcom zaistnienie na europejskich i światowych rynkach.

W ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 3 mln złotych umożliwi realizację projektów z zakresu poprawy bezpieczeństwa w mniejszych miejscowościach. Powstaną dzięki niemu m.in. chodniki, zatoczki autobusowe czy oświetlenie przy drogach.

Kiedy jako Prawo i Sprawiedliwość w 2018 roku przejmowaliśmy odpowiedzialność za samorząd województwa dolnośląskiego deklarowaliśmy, że będziemy jak najlepiej gospodarować przekazanym nam budżetem, na który składają się wszyscy Dolnoślązacy. Nasze województwo jest postrzegane w kraju jako lider rozwoju gospodarczego, a nasz budżet jest przykładem, że Dolny Śląsk to region ludzi przedsiębiorczych, pracowitych i odpowiedzialnych

 – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Kultura

W przyszłym roku wydatki na kulturę w regionie sięgną niemal 117 mln zł. Oprócz przeznaczenia części tej kwoty dla 16 instytucji kultury, dla których Województwo jest organizatorem lub współorganizatorem, przeprowadzone zostaną istotne inwestycje. Prace modernizacyjne i remontowe czekają Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu, Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, wrocławski Teatr Polski oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

W tym roku udało się ustrukturyzować zarówno kulturę, jak i turystykę. W przyszłym roku będziemy mieć znaczny wzrost nakładu na kulturę. Każda instytucja ma zwiększony budżet niezależnie od specyfiki działalności. Kolejny rok z rzędu utrzymujemy podwyżki dla pracowników. Natomiast w turystyce są nowe nakłady na konkursy związane z odkrywaniem Dolnego Śląska przez Dolnoślązaków. Stawiamy na promocję turystyki wewnętrznej, ale także dla gości z innych regionów Polski i zagranicy

– mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

/Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 marca 2023