Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Artystycznej

Facebook

Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Artystycznej za 2021/2022. To Grzegorz Mazoń i Łukasz Twarkowski w kategorii teatr, sopranistka Ewa Vesin w kategorii muzyka poważna, zespół Bluszcz w kategorii muzyka rozrywkowa i Lech Twardowski w kategorii sztuki wizualne. Wręczenie nagród odbyło się 12 grudnia, w Narodowym Forum Muzyki.

/informacja prasowa

Przypomnijmy Wrocławska Nagroda Artystyczna jest kontynuacją nagradzania wybitnych wrocławskich artystów przez Prezydenta miasta Wrocławia. W minionych latach przyznawane były: Wrocławska Nagroda Muzyczna, od 2000 roku i Wrocławska Nagroda Teatralna, od 2005 roku. Od 2021 roku nie tylko dołączono nowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk wizualnych, ale także zmieniono nazwę nagrody na Wrocławską Nagrodę Artystyczną.

/informacja prasowa

Kim są tegoroczni laureaci?

Wrocławską Nagrodą Artystyczną otrzymują artyści, w szczególny sposób zasłużeni w minionym sezonie w czterech kategoriach:

  • teatr
  • muzyka poważna
  • muzyka rozrywkowa
  • sztuki wizualne

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 – teatr

Laur otrzymali ex aequo:

  • Grzegorz Mazoń za wszechstronny talent muzyczny i aktorski, którym od lat wzbogaca wrocławskie życie teatralne, czego kolejnym dowodem jest „Kulka” we Wrocławskim Teatrze Lalek.

/informacja prasowa

/informacja prasowa

  • Łukasz Twarkowski za reżyserię spektaklu „Rothko” w Dailes Theatre w Rydze, inscenizacyjny majstersztyk, z już jedenastoma nominacjami do teatralnych nagród w Łotwie. Za kształtowanie nowego języka teatru, opisującego doświadczenie człowieka w świecie zdominowanym przez nowe technologie oraz za promocję Wrocławia w całej Europie.

/informacja prasowa

/informacja prasowa

Pozostali nominowani to Ewelina Ciszewska i Paweł Kamza.

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 – muzyka poważna

  • Laur otrzymała sopranistka Ewa Vesin – za doskonałą Toscę, którą uwodzi publiczność światowych scen operowych, także w spektaklu Opery Wrocławskiej.

/informacja prasowa

/informacja prasowa

Pozostali nominowani to Tomasz Głuchowski, Karol Mossakowski, Mateusz Ryczek.

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 – muzyka rozrywkowa

  • Laur otrzymał zespół Bluszcz (Jarosław Zagrodny i Roman Zagrodny) za piosenki, których refreny zapadają w pamięć, sprawne korzystanie z kanonów rodzimej muzyki rozrywkowej i rozpoznawalny, nieustannie rozwijany styl, który składa się na album „Nowy pop”.

/informacja prasowa

/informacja prasowa

Pozostali nominowani to Kadabra Dyskety Kusaje (Mariya Mavko i Michał Szczepaniec), Magiera (Tomasz Janiszewski), Oxford Drama (Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka).

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 – sztuki wizualne

  • Nagroda trafiła w ręce Lecha Twardowskiego za konsekwentną postawę twórcy programowo niezależnego, a w szczególności za dzieło „Czarne na czerni” – monumentalną instalację wystawioną w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, będące oryginalną syntezą wieloletnich poszukiwań spójnego uniwersum sztuk pięknych, performatywnych i medialnych.

/informacja prasowa

/informacja prasowa

Pozostali nominowani to IP Group (czyli Identity Problem Group, kolektyw artystyczny tworzony przez Dominikę Kluszczyk, Jakuba Lecha i Bogumiła Misalę), Katarzyna Roj, Kama Sokolnicka.

Jakie były nagrody?

Laureatów wybierały kapituły, w których zasiadali krytycy i obserwatorzy życia artystycznego we Wrocławiu oraz pracownicy Wydziału Kultury UM. Jeśli chodzi o nagrody to każdy laureat otrzymał 10 tysięcy złotych oraz pamiątkowe grafiki, które wręczał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

/informacja prasowa

Podczas uroczystości wystąpił Piotr Alexewicz, laureat ubiegłorocznej edycji w kategorii muzyka poważna.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023