Radio Gra Wrocław

Znamy nominacje do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej

Jutro, 12 grudnia o godzinie 19:00 w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Artystycznej.

/informacja prasowa

Laureaci oprócz nagrody pieniężnej wynoszącej 10 tysięcy złotych otrzymają także grafikę autorstwa wrocławskiej ilustratorki Joanny Gniady.

Podczas uroczystości wystąpi Piotr Alexewicz, laureat ubiegłorocznej edycji w kategorii muzyka poważna. Pianista, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Laureat licznych konkursów ogólnopolskich, i międzynarodowych.

Nominacje w kategorii teatr

 • Ewelina Ciszewska

Aktorka, lalkarka, choreografka, reżyserka, Pani dziekan wrocławskiego Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych.

Nominowana za poruszający dialog z teatralną tradycją i społeczną rzeczywistością w spektaklu Śmieszny Staruszek oraz za to jak zmienia Wrocławski Wydział Lalkarski Akademii Sztuk Teatralnych.

 • Paweł Kamza

Reżyser teatralny, dramaturg, scenograf, fotografik, z wykształcenia także filolog polski

Nominowany za reżyserię spektaklu „Wyskubki” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, za nowatorską koncepcję scenicznej gry z twórczością i biografią Tadeusza Różewicza.

 • Grzegorz Mazoń

Aktor Wrocławskiego Teatru Lalek oraz kompozytor

Nominowany za wszechstronny talent muzyczny i aktorski, którym od lat wzbogaca wrocławskie życie teatralne, czego kolejnym dowodem jest „Kulka” we Wrocławskim Teatrze Lalek.

 • Łukasz Twarkowski

Reżyser, twórca, performansów, instalacji oraz filmów. Od wielu lat tworzy swoje prace w koprodukcji z najważniejszymi europejskimi scenami teatralnymi.

Nominowany za reżyserię spektaklu „Rothko” w Dailes Theatre w Rydze, inscenizacyjny majstersztyk z jedenastoma nominacjami i pięcioma nagrodami teatralnymi w Łotwie. Za kształtowanie nowego języka teatru, opisującego doświadczenie człowieka w świecie zdominowanym przez nowe technologie oraz za promocję Wrocławia w całej Europie.

Nominacje w kategorii muzyka poważna

 • Tomasz Głuchowski

Adiunkt w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (Katedra Muzyki Kościelnej), nauczyciel dyplomowany klawesynu i organów

Nominowany za niezwykle atrakcyjny dla szerokiej publiczności cykl koncertów „Kino organowe NFM” w Narodowym Forum Muzyki.

 • Karol Mossakowski

Organista tytularny katedry w Lille we Francji oraz Artysta-Rezydent Francuskiego Radia w Paryżu. Profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w San Sebastián.

Nominowany za przygotowanie rozmaitego repertuarowo, cieszącego się ogromnym powodzeniem cyklu koncertów na odbudowanych organach w Bazylice św. Elżbiety i fenomenalne własne recitale.

 • Mateusz Ryczek

Kompozytor. W 2019 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. laureat wielu konkursów kompozytorskich, stypendysta Ministra Kultury oraz Prezydenta Wrocławia

Nominowany za płytę „Cello works”, intrygujące kompozycje ukazujące bogactwo brzmienia wiolonczeli w muzyce współczesnej.

 • Ewa Vesin

Wybitna sopranistka, pedagog i menedżer kultury. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów odbywającego się w Lublinie

Nominowana za doskonałą Toscę, którą uwodzi publiczność światowych scen operowych, także w spektaklu Opery Wrocławskiej.

Nominacje w kategorii muzyka rozrywkowa

 • Bluszcz (Jarosław Zagrodny i Roman Zagrodny)

Wrocławski duet braci, który zadebiutował w 2018 roku albumem „Junior”

Nominowani za świetne piosenki, których refreny zapadają w pamięć, sprawne korzystanie z kanonów rodzimej muzyki rozrywkowej i rozpoznawalny, nieustannie rozwijany styl, który składa się na album „Nowy pop”.

 • Kadabra Dyskety Kusaje

Ukraińsko-polski duet elektroniczny, tworzą go Mariya Mavko, pochodząca ze Lwowa wokalistka i flecistka, oraz Michał Szczepaniec, wrocławski multiinstrumentalista i producent.

Nominowani za wyjątkową wrażliwość i sprawne poruszanie się między autorskimi, nowoczesnymi dźwiękami a polską i ukraińską muzyczną tradycją, które znajdujemy na płycie „Słowa”.

 • Magiera (Tomasz Janiszewski)

Muzyk, kompozytor, producent muzyczny i inżynier dźwięku.

Nominowany za pierwszy w karierze solowy album „Feat.”, którym przypieczętował pozycję jednego z najważniejszych i najciekawszych producentów muzycznych w kraju.

 • Oxford Drama

Zespół electropopowy pochodzący z Wrocławia. Tworzą go Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka. W 2015 r. pod szyldem wytwórni Brennnessel wydali swój debiutancki album In Awe Nominowani za muzyczną erudycję i bezkompromisowość, czego efektem jest świetnie skomponowany, zagrany i zaśpiewany trzeci album pt. „What’s the deal with time?”.

 • IP Group,

Czyli Identity Problem Group, kolektyw artystyczny tworzony przez Dominikę Kluszczyk, Jakuba Lecha i Bogumiła Misalę, który poprzez dźwięk, wideo i architekturę integruje sztuki wizualne i performatywne

Nominowani za tworzenie refleksyjnych przestrzeni wizualnych i dźwiękowych odwołujących się do fenomenu zmysłowej i duchowej immersji.

 • Katarzyna Roj

Kuratorka, redaktorka i autorka wielu tekstów o kulturze materialnej. Twórczyni programu galerii Dizajn BWA Wrocław.

Nominowana za wystawę „Pole regeneracji. Wrocławskie pola irygacyjne”, która jest przykładem niezwykłej pracy kuratorskiej, opartej na uruchamianiu procesów wykraczających poza ramy wystawy i tworzących szansę realnych zmian.

 • Kama Sokolnicka

Artystka wizualna; wykorzystuje w swoich pracach szerokie spektrum technik i strategii medialnych, od malarstwa po instalację wideo i site-specific.

Nominowana za wystawę „Blask” w Muzeum Współczesnym Wrocław, gdzie intrygujące, stworzone w wielu technikach prace najpierw olśniewały, by po bliższym poznaniu odkrywać przed widzem kolejne pokłady opowieści o człowieku, naturze i współczesności.

 • Lech Twardowski

Malarz, twórca instalacji, obiektów, akcji, performansów.

Nominowany za konsekwentną postawę twórcy programowo niezależnego, a w szczególności za dzieło „Czarne na czerni” – monumentalną instalację wystawioną w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, będące oryginalną syntezą wieloletnich poszukiwań spójnego uniwersum sztuk pięknych, performatywnych i medialnych.