Poznaliśmy już wyniki drugiego w tym roku naboru do Mikrograntów. Już wkrótce w całym mieście zostaną zrealizowane aż 42 nowe lokalne inicjatywy.
Mimo stanu pandemii wrocławianie i wrocławianki pobili dotychczasowy rekord majowych naborów…
Mówi Anna Bieliz ze Strefy Kultury Wrocław. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybrano właśnie 42 projekty, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych, w zależności od ścieżki).
Drugi w tym roku nabór przeprowadzony został w nieco innej, bardziej elastycznej formule. Tradycyjne spotkania informacyjne, konsultacje oraz warsztaty przeniosły się do sieci. Również niektóre z projektów po części będą prowadzone zdalnie, tak jak np. projekt Joanny Klimy – SZCZEPIN BEZ MASKI. Razem, ale osobno odkrywamy swoje osiedle.
Wszystkie filmy stworzą „wirtualny spacer po osiedlu”, który będziemy mogli odbyć również bez wychodzenia z domu. Zwieńczeniem projektu natomiast będzie plenerowy pokaz filmu o powojennym modernizmie na osiedlu. Drugim projektem realizowanym częściowo zdalnie będzie Ingarden in garden – „osiedle-ogród” jako wyśniona mikroojczyzna z filozofią w tle. Będzie to fabularna gra online, a Kalina Romankiewicz chce poprzez serię zagadek i zadań, odkryć piękno oraz historię Sępolna.
Gang Dzikich Panów, zabierze nas na eksplorację mniej znanych, lecz bardzo atrakcyjnych przyrodniczo i rekreacyjnie terenów dawnej dzielnicy Fabryczna…
Działania zostaną udokumentowane na filmie ukazującym walory zachodnich części Wrocławia, zachęcającym do samodzielnych miejskich eksploracji „dzikich”, pełnych przyrody terenów.
Tym razem pojawiło się również wiele projektów proekologicznych, skupionych na przyrodzie.
Po drugiej stronie ulicy będzie czekał na nas projekt – Kwiaty, pszczoły i biedronki z popowickiej łąki. Ewelina Kozłowska chce zwrócić uwagę mieszkańców i mieszkanek osiedla na rolę roślinności i owadów w mieście. W tym celu przeprowadzi lokalną akcję edukacyjną uświadamiającą o znaczeniu i wpływie mikro fauny i flory miejskiej na lepsze życie we Wrocławiu. Podsumowaniem projektu będzie spotkanie wszystkich uczestników oraz wspólne wykonanie plenerowych tabliczek informujących o korzyściach jakie niosą ze sobą łąki w mieście.
Mieszkańcy Śródmieścia zaznajomią się nieco bliżej z komiksem…
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów stworzą wspólnie graficzny zin inspirowany kulturą komiksu, ich prace będą też pokazywane po zakończeniu spotkań w siedzibach lokalnych partnerów.
Doznanie ciszy. Przedstawienie kultury osób Głuchych oraz działania w Polskim Języku Migowym na Nadodrzu to projekt Victorii Tofan…
Wszystkie działania zakończy spotkanie finałowe, w trakcie którego zostaną zaprezentowane prace artystyczne oraz wizualne wywiady z osobami głuchymi.
Terminy realizacji wszystkich wybranych propozycji ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją – pierwsze działania organizacyjne i promocyjne rozpoczną się już w lipcu.
Szczegółowe opisy wszystkich zwycięskich projektów znaleźć można na stronie strefakultury.pl