Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

ZUS odchodzi od tradycyjnych legitymacji dla seniorów. Kogo dotyczą zmiany?

Facebook

Legitymacja emeryta jest już dostępna w wersji elektronicznej. Można ją ściągnąć po wcześniejszym zalogowaniu się do bezpłatnej aplikacji mObywatel.

/ zdjęcie ilustracyjne pixabay

Czy nadal można korzystać z legitymacji plastikowej?

ZUS rozstaje się z plastikową wersją legitymacji wydawanych po przyznaniu emerytury. Każdej osobie, która ma już przyznaną emeryturę lub rentę i wcześniej posługiwała się legitymacją w formie plastikowej karty identyfikacyjnej (przed 1 stycznia 2023 r.) zostanie automatycznie udostępniona także legitymacja w wersji elektronicznej.

Te osoby mogą korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej. Nowi emeryci dostaną legitymację tylko w wersji elektronicznej

– mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Co warto zrobić przed skorzystaniem?

Z legitymacji emeryta-rencisty wydanej przez ZUS w formie elektronicznej można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, po zalogowaniu się do mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.

Od razu uprzedzam osoby, które z mObywatela korzystają już od dawna, że legitymacja emeryta może nie być widoczna w dokumentach, które można dodać. To oznacza, że należy zaktualizować aplikację mObywatel

– wyjaśnia.

Według rzeczniczki, mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfonu, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.

Jeżeli ktoś bardzo będzie chciał dostać od nas legitymację w formie plastikowej karty – może ją uzyskać po złożeniu do nas wniosku na formularzu ERL

– zapewnia Kowalska-Matis.

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj