Radio Gra Wrocław

Oświadczenie wrocławskiej policji ws. śmierci Ukraińca na Izbie Wytrzeźwień

Dzisiaj rano na portalu Onet ukazał się mocny artykuł dotyczący śmierci w Izbie Wytrzeźwień- Dmytro Nikiforenki. Portal ujawnił nagrania z monitoringu na których widać jak funkcjonariusze biją, kopią i duszą obezwładnionego mężczyznę.

potrącenie
/fot. wrocławska policja/

Oświadczenie wrocławskiej policji ws. śmierci Ukraińca na Izbie Wytrzeźwień

O to fragment oświadczenia wrocławskiej policji:

W przypadku interwencji funkcjonariuszy, mającej miejsce w dniu 30 lipca 2021 roku, na polecenie Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu niezwłocznie zostały wszczęte czynności wyjaśniające. Wbrew twierdzeniom Autora zostały one wszczęte zanim pojawił się wówczas artykuł oraz doniesienia w lokalnych mediach. Zebrany w trakcie prowadzonych czynności materiał dał podstawy do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy biorących udział w interwencji. W związku z powyższym zostali oni natychmiast zawieszeni w czynnościach służbowych. Jednocześnie wobec każdego z nich zostały wszczęte postępowania administracyjne, które zakończyły się ich zwolnieniem ze służby w trybie określonym w art 41 ust. 2 pkt 5 Ustawy o Policji, tj. gdy wymaga tego ważny interes służby

– czytamy w opublikowanym w środę komunikacie wydanym przez Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Policja tłumaczy się tym, że w tej sprawie utrzymywała stały kontakt z prokuraturą prowadzącą postępowanie, która na podstawie m. in. zebranych przez nich materiałów przedstawiła zarzuty funkcjonariuszom oraz pracownikom izby wytrzeźwień. A po zakończeniu śledztwa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec m.in. interweniujących funkcjonariuszy i pracowników izby wytrzeźwień.

Należy z całą stanowczością zaznaczyć, że nie ma i nigdy nie było przyzwolenia na tego typu zachowania. Osoby zachowujące się w stosunku do innych niezgodnie z ogólnoprzyjętymi normami społecznymi lub naruszające jakiekolwiek przepisy prawa, niegodne są tego, by nosić policyjny mundur. Zawsze podejmowane są wobec nich niezwłocznie czynności, które to zmierzają do ustalenia wszelkich okoliczności danego zdarzenia, a jeżeli wykazane zostaną nieprawidłowości, podejmowane są dalsze działania o charakterze dyscyplinarnym – z wydaleniem ze służby włącznie

– napisano w komunikacie.

W maju br. przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces oskarżonych ws. śmierci 26-letniego obywatela Ukrainy we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Na ławie oskarżonych zasiedli czterej b. policjanci, trzej opiekunowie, lekarz i kierownik zmiany ośrodka.

Śledztwo w tej sprawie ostatecznie poprowadziła Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Według prokuratury:

Trzech funkcjonariuszy policji oraz dwóch opiekunów – ratowników medycznych w pomieszczeniu Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym we Wrocławiu przekroczyło swoje uprawnienia w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego. Według śledczych działali wspólnie i w porozumieniu.

Byłym policjantom i ratownikom grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Pozostałym oskarżonym grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Źródło: PAP, Onet