Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Przed nami finał gry „Cybertron” na Politechnice Wrocławskiej

Facebook

Już jutro w Strefie Kultury Studenckiej rozpocznie się „Cybertron”. To zawody dla uczniów szkół średnich z Polski, Czech i Słowacji składające się z gry terenowej oraz części informatycznej związanej z cyberbezpieczeństwem.

/fot. cybertron.edu.pl

Hakerzy przejęli portal lokalnej redakcji i sparaliżowali jego pracę. Sytuację mogą uratować tylko młodzi informatycy z Polski, Czech i Słowacji – tak brzmi scenariusz gry „Cybertron” organizowanej wspólnie przez Politechnikę Wrocławską i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Celem rywalizacji jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci. A także nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika.

Eliminacje do tegorocznej edycji konkursu przeprowadzono przed wakacjami.  W finale znalazły się ostatecznie 24 osoby (dziesięć z Polski, dziesięć z Czech i cztery ze Słowacji).

W trakcie spotkania o szczegółach wydarzenia opowiedzą prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia PWr, Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr oraz dr inż. Mateusz Tykierko z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego (WCSS).

Cyberbezpieczeństwo to od powstania Wydziału Informatyki i Telekomunikacji jeden z najpopularniejszych kierunków studiów na naszej uczelni. Cieszę się, że znów będziemy gościć pasjonatów, którzy być może w przyszłości zostaną naszymi studentami

– mówi prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr.

Fabuła gry zakłada zablokowanie przez hakerów portalu internetowego jednej z lokalnych redakcji. Atak sprawia, że nie można publikować nowych wiadomości, konta redakcyjne pracowników są zablokowane. Trzeba zatem dotrzeć do czytelników portalu w tradycyjny sposób, czyli za pośrednictwem gazety papierowej. Dziennikarze muszą napisać informacje, złożyć i wydać gazetę, a następnie rozdać ją „z ręki” mieszkańcom miasta.

Uczestnicy będą musieli m.in. znaleźć lukę, która pozwoliła hakerom zdobyć system redakcji oraz spróbować sobie poradzić z zaszyfrowanymi dyskami

– wyjaśnia dr inż. Mateusz Tykierko z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego.

„Cybetron” to wyjątkowy konkurs, który ma zachęcić młodych ludzi do szerszego poznania zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem, a także znakomita okazja do nauki pracy w międzynarodowym zespole

– dodaje.

W tworzenie gry i zadań zaangażowani byli naukowcy z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, Koło Naukowe White Hats oraz pracownicy WCSS. A także 16 polskich mentorów, czyli graczy z poprzednich edycji.

/fot. cybertron.edu.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj