Radio Gra Wrocław

System Resql i przemoc rówieśnicza

Naukowcy z Warszawskiego SWPS-u kończą testy nowoczesnego systemu wspierającego szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy wśród uczniów. Aplikacja powinna trafić do wrocławskich szkół już w styczniu przyszłego roku. W ramach programu RESQL placówki edukacyjne będą mogły otrzymać scenariusze edukacyjne dotyczące przemocy rówieśniczej, a także aplikację służącą do dyskretnej komunikacji między uczniem, a wyznaczonymi wcześniej nauczycielami.

O tym jak działa aplikacja zapytaliśmy jedno Piotra Ciszka, prezesa start-up RESQL.

Według pomysłodawców aplikacja ma pomóc w szczególności tym uczniom, którzy boją się poprosić o pomoc.

W programie będą brali udział nie tylko szkolni psychologowie, ale także nauczyciele, którzy cieszą się zaufaniem wśród uczniów. O ich wyborze zadecyduje rada pedagogiczna.

Podczas badań nad systemem okazało się, że szkolna biblioteka to dla wielu uczniów tzw. bezpieczna przystań. Stąd właśnie wziął się pomysł, żeby oprócz nauczycieli w projekt zaangażować także innych pracowników szkoły.

W przypadku szkoły, w której uczy się pięciuset uczniów szacowany koszt uczestnictwa w programie to ok. 8 tysięcy złotych w skali roku. W ramach tej oferty twórcy chcą, żeby do aplikacji uzyskali dostęp wszyscy uczniowie danej placówki. Opowiedział nam o tym Krzysztof Rzeńca, członek zarządu w start-upie RESQL.

O tym, jakie formy przemocy rówieśniczej najczęściej zdarzają się w szkołach opowiedziała nam Sandra Nałęcz-Socha, psycholog szkolny z VII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Psycholożka wspomina też, że żeby pomóc uczniowi należy najpierw zbudować z nim relację.

Wprowadzanie systemu RESQL do dolnośląskich szkół ma odbyć się m.in. za pośrednictwem wrocławskiego SWPS-u. Pierwsze rozmowy z dyrektorami szkół zaplanowane są już na pierwszy kwartał przyszłego roku.