Powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk stała się inspiracją dla tegorocznego Leo Festiwalu, który odbędzie się w dniach 10-19 maja we Wrocławiu. „Książka podejmuje tematykę ruchu i czasu; chciałbym przyjrzeć się tym zagadnieniom poprzez pryzmat muzyki i tańca"– podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu Christian Danowicz.
Leo Festiwal jest organizowany przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu po raz 15. To impreza łącząca koncerty muzyki poważnej z innymi dziedzinami sztuki, przede wszystkim tańcem.
W tym roku inspiracji twórcom festiwalu dostarczyła powieść Olgi Tokarczuk „Bieguni”.
Książka podejmuje tematykę ruchu i czasu, chciałbym podczas tegorocznego Leo Festiwalu zachęcić do wspólnej refleksji nad tymi uniwersalnymi zagadnieniami i przyjrzeć się im poprzez pryzmat muzyki oraz tańca
– podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu Christian Danowicz.
Danowicz zwrócił uwagę, że wykonanie utworu muzycznego polega na realizacji sekwencji dźwięków w czasie.
Co ciekawe, w niektórych językach na oznaczenie części utworu używa się słów oznaczających ruch w przestrzeni (fr. mouvement, ang. movement), w innych zaś związanych z czasem (wł. tempo). Zatem w muzyce te dwa aspekty są ze sobą nierozerwalnie związane. Chciałbym, by tegoroczny Leo Festival 2024 odzwierciedlił te idee oraz stał się podróżą w czasie i przestrzeni, zarówno dla publiczności, jak i dla artystów NFM Orkiestry Leopoldinum
– napisał w słowie wstępnym do tegorocznego programu festiwalu dyrektor.
Leo Festival ma niekonwencjonalną formułę. Oprócz sal koncertowych Narodowego Forum Muzyki, scenerią koncertów będą prywatne mieszkania. To propozycja dla miłośników NFM Orkiestry Leopoldinum, którzy wezmą udział w najbliższych koncertach tej orkiestry.
W ramach festiwal odbędzie się m.in. koncert „Kompozytorzy na emigracji”, na którym zostaną wykonane dzieła Czecha Antonina Dvoraka, Włocha Włoch Luigi Boccheriniego oraz Austriaka Ericha Korngolda. Utwory, których będzie mogła wysłuchać wrocławska publiczność, powstały podczas wyjazdów kompozytorów ze swoich ojczystych krajów.
Na innym z koncertów, z udziałem pianisty Marcina Maseckiego oraz argentyńskiego kompozytora grającego na bandoneonie Marcelo Nisinman, publiczność wysłucha dzieł kompozytorów, którzy, „tak jak bohaterowie książki noblistki, wybrali życie koczowników i nomadów”.
Festiwalowy koncert otworzą zatem właśnie dzieła dziewiętnastowieczne: Fryderyka Chopina – przedstawiciela Wielkiej Emigracji oraz Hugona Wolfa, który dorastał w wielokulturowym środowisku Dolnej Styrii i już w obrębie własnej rodziny mógł stykać się z żywiołami niemieckim, słowiańskim i włoskim jednocześnie. W obu częściach koncertu nie zabraknie też muzyki artystów związanych z Ameryką Łacińską, u swych podstaw kulturowo niejednolitą
– piszą o tym koncercie twórcy festiwalu.
Podczas koncertu wykonane zostaną również dzieła argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, Wojciecha Kilara, Mieczysława Wajnberga czy Benjamina Brittena.