Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

2 tyś. Polaków rocznie, umiera z powodu raka krtani! Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Facebook

Jak wynika z danych WHO, ponad połowa pacjentów, u których rozpoznaje się nowotwory głowy i szyi, umiera. Często powodem jest zbyt późna wizyta u specjalisty w zaawansowanym stadium choroby. Eksperci przewidują, że liczba osób, które zachorują w najbliższych latach wzrośnie o 10 procent. To właśnie z myślą o tych osobach organizowana jest już 8. edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Akcji przyświeca hasło „Rak głowy i szyi nie czeka! Zgłoś się do specjalisty!”, a w ramach kampanii przewidziano m.in. konsultacje oraz działania informacyjno-edukacyjne, które mają zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat nowotworów głowy i szyi oraz doprowadzić do jak najwcześniejszej wykrywalności zmian chorobowych.
O tym jak poważna jest ta choroba powiedział nam profesor Tomasz Zatoński, prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK…

Choroba przebiega w sposób skryty, ale prof. Zatoński tłumaczy, że w zdiagnozowaniu nowotworu może pomóc bardzo prosty schemat „jeden przez trzy”. Jeżeli przez 3 tygodnie występuje u nas jeden z sześciu objawów to powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty…

Celem akcji jest przyśpieszenie wykrywalności nowotworów u osób chorych. Najczęstszą przyczyną zgonów jest właśnie to, że pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby…

Mówi Amadeusz Kuźniarski – dyrektor medyczny Stomatologicznego Centrum Transferu Technologii

O historii przebiegu swojej choroby opowiedziała nam pani Wanda z Kłodzka, która wygrała walkę z nowotworem. Operację przeszła dwa lata temu…

Swoją walkę z nowotworem wygrali także pani Teresa oraz pan Jerzy…

Program VIII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
21-25 września 2020

21 września (poniedziałek), godz. 11.00 – Dzień medialny
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego ul. Borowska 213, przed wejściem głównym
• Konferencja prasowa poświęcona problemowi nowotworów głowy i szyi

22 września (wtorek), godz. 10.00 – Dzień współpracy z decydentami
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wybrzeże Słowackiego 12-14, sala 1014
• Debata z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia w danym mieście
• Bezpłatne badania przesiewowe w formie teleporady (ze specjalistami w dziedzinie stomatologii i otolaryngologii, a w razie potrzeby zaproszenie na dalsze konsultacje)
godz. 9.00 – 13.00 – teleporada otolaryngologa – tel. 882 742 198
godz. 9.00 – 13.00 – teleporada stomatologiczna – tel. 882 744 656

23 września (środa) – Dzień edukacji
• Wykłady na temat nowotworów głowy i szyi dla uczniów i studentów wrocławskich szkół

24 września (czwartek) – Dzień badań profilaktycznych
• Bezpłatne badania przesiewowe w formie teleporady (ze specjalistami w dziedzinie logopedii i psychologii, a w razie potrzeby zaproszenie na dalsze konsultacje)
godz. 9.00 – 12.00 – teleporada logopedyczna – tel. 882 742 198
godz. 9.00 – 12.00 – teleporada psychologiczna – tel. 882 742 661

25 września (piątek) – Dzień pacjencki
• Wykłady edukacyjne dla pacjentów i lekarzy z zakresu otolaryngologii, stomatologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej będą dostępne m.in. na stronie www.usk.wroc.pl, profilu USK na Facebooku, oraz kanale YouTube Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich.

19-25 września – w pociągach Kolei Dolnośląskich S.A. wyświetlany będzie film edukacyjny, z którego pasażerowie dowiedzą się, jak niebezpieczne są nowotwory głowy i szyi oraz zapoznają się z danymi na temat przewidywalnej zachorowalności.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024