Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

20. Jazztopad Festival

Facebook

Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu zapraszają na jubileuszową 20. edycję Jazztopad Festival w dniach od 17 do 26 listopada 2023 roku.

/materiały prasowe NFM/

Dwudziesta edycja Jazztopadu to kwintesencja tego, co od samego początku istnienia festiwalu było dla nas najważniejsze – wspólnotowości, przyjaźni i więzi między artystami oraz publicznością. Przez lata udało nam się stworzyć wyjątkową społeczność, która co roku kreuje wspaniałą atmosferę. Podczas jubileuszowej edycji chcielibyśmy właśnie na ten aspekt – bliskości i wspólnoty – położyć szczególny nacisk, dlatego też skupimy się na celebracji artystów, którzy przez lata byli bardzo mocno związani z festiwalem. Wrocławskie święto jazzu tym razem zainauguruje koncert poświęcony Wayne’owi Shorterowi.

mówi Piotr Turkiewicz, Dyrektor artystyczny Jazztopad Festival i dodaje

Wszyscy oczywiście kojarzą go jako genialnego saksofonistę, jednak znacznie mniej osób wie, że był też wybitnym kompozytorem i zajmował się także muzyką symfoniczną. Podczas koncertu wystąpią artyści, którzy współpracowali z Wayne’em, zwłaszcza w ostatnich latach. Pojawią się więc esperanza spalding, Danilo Pérez, John Patitucci, Terri Lyne Carrington, a na saksofonie zagra Ravi Coltrane. Tym ikonom jazzu towarzyszyć będzie NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Clarka Rundella.

Drugiego dnia festiwalu wystąpią jego wieloletni przyjaciele. Podczas sobotniego koncertu w przepięknym projekcie Hand to Earth usłyszymy więc Petera Knighta, australijskiego trębacza, który wraz z braćmi Wilfred sięga do jednej z najstarszych zachowanych tradycji wykonywania muzyki przez Aborygenów (ponad czterdzieści tysięcy lat…). Następnego dnia pojawi się szwedzki basista i producent Petter Eldh ze swoim Projekt Drums, w którym dominują klubowe groove’y i psychodeliczne rytmy.

W czwartek, podczas kolejnej już odsłony muzycznej medytacji, wystąpi Marta Warelis, fenomenalna pianistka i improwizatorka. Polka na stałe mieszkająca w Holandii zagra w duecie z Frankiem Rosalym. W piątek natomiast będziemy świadkami premiery nowego projektu Craiga Taborna z Lutosławski Quartet – pierwszą część mogła usłyszeć już nowojorska publiczność podczas 7. edycji festiwalu w stolicy jazzu, jednak w całości kompozycja zabrzmi dopiero we Wrocławiu.

Jeśli wybiorą się Państwo na ten koncert, to na pewno zdążą jeszcze tego samego dnia na występ ekscentrycznego wiedeńskiego tria /kry w Klubokawiarni Mleczarnia. Już kolejnego jednak dnia tradycyjnie wysłuchamy koncertu z cyklu Melting Pot. To zawsze duże emocje, bo nigdy nie wiadomo, co zaskakującego przygotują muzycy. Zaraz po nim ze swoim trio wystąpi Jakob Bro w gwiazdorskiej obsadzie z Marilyn Mazur i Arve Henriksenem, a późnym wieczorem na solowym koncercie w Mleczarni wystąpi Ava Mendoza.

zachęca Piotr Turkiewicz.

Jazztopad Festival 2023 zwieńczy koncert z okazji osiemdziesiątych piątych urodzin Charlesa Lloyda, który już wielokrotnie bywał we Wrocławiu.

Szczegołówy program znajdziecie TUTAJ.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023