Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

To nie kapibary ani króliki. We wrocławskim zoo urodziły się mary patagońskie!

Facebook

Często mylone są z kapibarami, królikami, a nawet świnkami morskimi. Jednak nowymi lokatorkami wrocławskiego zoo nie są żadne z tych zwierząt, a chronione mary patagońskie. W tym roku we wrocławskim ogrodzie zoologicznym urodziły się już cztery mary.

Mary patagońskie często mylone są z kapibarami czy świnkami morskimi, z którymi faktycznie są spokrewnione. Równie często pojawiają się porównania do królików, a nawet antylop.

To ostatnie za sprawa wydłużonych kości śródstopia, które dzięki temu są przystosowane do szybkiego i wydajnego biegania. Mary patagońskie mają kończyny przednie znacznie dłuższe niż większość innych gryzoni, a ich pazury przypominają kopyta.

Ochrona mar patagońskich

ZOO Wrocław prowadzi hodowlę zachowawczą mar patagońskich. W czerwonej księdze gatunków zagrożonych mary są oznaczone jako gatunek o podwyższonym ryzyku wyginięcia. Największym zagrożeniem dla mar jest prawdopodobnie nadmierny wypas owiec, który powoduje zmianę krajobrazu.

Mara patagońska jest również narażona na polowania. Jest zabijana dla mięsa i skór. Zając europejski (Lepus europaeus), który nie pochodzi z Ameryki Południowej, zawlókł na terytoria mar patagońskich paratuberkulozę i toksoplazmozę. Na wielu obszarach konkurencja z zającem jest tak silna, że mary patagońskie lokalnie przestały występować na części obszarów.

We wrocławskim zoo mary patagońskie można oglądać na wybiegu razem z alpakami.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj