Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Jak wyglądał 2023 rok we wrocławskim zoo?

Facebook

Duże przychód, wysoka frekwencja i liczne sukcesy hodowlane, tak w skrócie wyglądał 2023 rok dla wrocławskiego zoo. Jaka atrakcja cieszyła się największą popularnością?

zoo
/materiały prasowe/wrocławskie zoo

Rekordowy przychód, frekwencja na podium

Miniony rok był rekordowy dla zoo pod względem finansowym – łącznie przychody za 2023 rok wyniosły ponad 91,5 miliona zł

– podaje Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Bardzo się cieszę, że nasze zoo jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i wrocławian, którzy doceniają nasze wysiłki i rozumieją naszą filozofię. Są najlepszymi ambasadorami zoo

– dodaje.

Przychód z biletów to ponad 82 mln zł i wiąże się oczywiście z niesłabnącą wysoką frekwencją. W 2023 roku odwiedziło nas 1,7 mln zwiedzających, najwięcej po rekordowym 2015 oraz 2022 roku – jest to więc trzeci najwyższy wynik w historii.

Zwiedzających przyciągnęły nowe multimedialne atrakcje w zoo. W czerwcu grupa Immotion postawiła w Afrykarium fotele VR, czyli kino wirtualnej rzeczywistości. Można tam zobaczyć filmy przyrodnicze w technologii 360°. To znaczy, że możemy obrócić głowę w dowolną stronę i spotkać się twarzą w twarz z gorylami, czy też nurkować z humbakami lub mantami. Sprzedano ponad 50 tysięcy biletów na filmy VR w naszym zoo w 2023 roku.

Ponad 61 tysięcy osób odwiedziło wystawę świateł Garden of Lights “Dzika Afryka” w samym tylko 2023 roku. Na tym nie koniec, bo ogród świateł będzie działać do 3 marca – wtedy przyjdzie czas ostatecznego podsumowania frekwencji oraz kwoty, jaka zostanie przekazana na rzecz ratowania pingwinów przylądkowych. Część dochodu z biletów trafi bowiem na szczytny cel, do organizacji Sanccob w RPA, której od lat pomaga Fundacja DODO oraz nasze zoo. Wystawa jest czynna po zmroku w starej części naszego zoo. Kolorowe podświetlane figury zwierząt uzupełnione są o edukacyjne opisy.

Sukcesy hodowlane

Wrocławskie zoo jest obecnie domem dla około 10 tys. zwierząt 1157 gatunków.

2023 roku odnotowaliśmy wiele sukcesów hodowlanych. Urodziły się między innymi dwie pantery śnieżne, którym nadaliśmy imiona Asha i Kara – to już kolejne młode od pary, Nastasji i Nurka.

Wrocławskie zoo doczekało się także kolejnego kotika o imieniu Elmo, żubrów Pomelo i Podgrzybka, małego manata, którego imię właśnie wybierają fani na Facebooku, czy też następnego kanczyla filipińskiego. Wykluł się również następny dzioborożec palawański – ZOO Wrocław jest jedynym ogrodem na świecie, który rozmnaża ten gatunek. Przybyło także ptaków – były to m.in. rzadkie łabędzie czarnoszyje i trąbiące. Wykluły się także następne pingwiny przylądkowe, których stado liczy ponad 100 osobników i rośnie.

Wrocławskie zoo jest dumne również z przychówków gatunków, które wymarły w naturze – ssaków kopytnych milu chińskich i oryksów szablorogich. O tym jak ważna jest hodowla tych gatunków świadczy największy sukces ubiegłego roku.

Oryks szablorogi został pod koniec roku wykreślony z listy wymarłych w naturze uzyskując status zagrożony wyginięciem. To dzięki wysiłkom Marwell Wildlife, organizacji wspieranej m.in. przez Fundację ZOO Wrocław – DODO i wrocławskie zoo, ten wielki sukces był możliwy.

W Afrykarium urodziły się między innymi orlenie cętkowane Tytus, Tabaluga i Telimena oraz orlenie luzytańskie – są to gatunki płaszczek. Hodowlę tych pierwszych koordynuje wrocławskie zoo. Furorę w internecie zrobiły także nowo narodzone gryzonie mary patagońskie, jak również pancerniki bolita, małe antylopy dikdiki, małpa mangaba rudoczelna, gryzonie piaskówki tłuste, lemury katta, czy mała walabia Bennetta.

Do wrocławskiego zoo przyjechały także zwierzęta z innych ogrodów zoologicznych. Do samca Bongo, Miśka, dołączyła samica Melody, a w pawilonie Smoków Indonezji zamieszkała samica warana z Komodo, Flores. Obsadę ogrodu zasiliły także pieski preriowe (nieświszczuki) czy ptaki – kacyki ochrowe i błyskotki czubate.

Zwierzęta są dla nas najważniejsze, a ich ochrona jest naszą misją. Urodzenia przedstawicieli najbardziej zagrożonych gatunków szczególnie nas cieszą. Wspólnymi siłami z Fundacją ZOO Wrocław – DODO wspieramy je także w naturze. W 2023 roku Fundacja wraz z naszym zoo (dzięki złotówkom z biletów ZOO na ratunek) przekazała kwotę 916 tysięcy złotych na rzecz zagrożonych wyginięciem zwierząt, co jest kolejnym rekordem na naszym koncie. Na tę kwotę złożył się między innymi dochód z rekordowego biegu Wild Run, ponad 88 tys. zł

– mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Inwestycje, nagrody i ważne wydarzenia

Konkurs na stanowisko Dyrektora Generalnego wygrała Marta Zając-Ossowska, która pracę we wrocławskim zoo rozpoczęła w 2011 roku, odpowiadając m.in. za edukację, marketing i działalność naukową. Jest odpowiedzialna między innymi za nadzór nad Wydziałem Hodowlanym oraz programami ochrony zwierząt, działalnością naukową, działem inwestycyjnym, marketingiem i edukacją.

Ogrody zoologiczne muszą stale się rozwijać, modernizować wybiegi, tworzyć nowe, zgodnie z najnowszymi trendami w branży. Niewątpliwie największą inwestycją przełomu ubiegłego i obecnego roku jest budowa nowego pawilonu dla lwów

– mówi Marta Zając-Ossowska.

Planowane zakończenie tej inwestycji nastąpi wiosną tego roku, a lwy będzie można podziwiać z bliższej perspektywy niż dotychczas. Lwiarnia rośnie jak na drożdżach, a budowa realizowana jest w pobliżu wejścia do zoo

– dodaje.

Pośród realizowanych w 2023 roku inwestycji znalazły się także budowa nowego pawilonu dla flamingów wraz z zimowiskiem i zewnętrzną wolierą. Tuż obok powstała wcześniej nowoczesna ekspozycja dla dzioborożców. Zakończyła się także wieloetapowa inwestycja remontu Ptaszarni, wokół której powstały nowe chodniki i woliera wolnych lotów.

W Terrarium odświeżono toalety, znalazł się tam także przewijak dla matki z dzieckiem. Wśród najbliższych zadań znajduje się odnowienie drewnianej kładki między wybiegami niedźwiedzi brunatnych a makaków berberyjskich i docieplenie pawilonu Akwarium w zabytkowej części ogrodu. Ponadto wrocławskie zoo stara się o dofinansowanie jednej z największych inwestycji ostatnich lat – przebudowy zabytkowego pawilonu Terrarium.

Ogromnym przedsięwzięciem było dla nas zorganizowanie  EAZA Education Conference 2023, czyli konferencji zooedukatorów, na której gościliśmy 150 ekspertów z 70 instytucji. Edukacja najmłodszych pokoleń to ważna misja każdego zoo, podobnie jak działalność naukowa. O tej opowiedzieliśmy z kolei na konferencji podsumowującej projekty badawcze prowadzone we wrocławskim zoo przy współpracy z wrocławskimi uczelniami, m.in. w programie Mozart

– wylicza Marta Zając-Ossowska.

Ważnym wydarzeniem było świętowanie 75-lecia obchodów polskiego ogrodu zoologicznego. Choć wrocławskie zoo powstało niemal 160 lat temu, to ta polska, powojenna historia, jest szczególnie ważna.

Przyznano nam także ważną nagrodę podczas odbywającego się w Krakowie Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości – Grand Prix Fundament 2023, którą odebrała Prezes Zarządu ZOO Wrocław Joanna Kasprzak. Doceniono nas za zaangażowanie w ochronę dzikiej przyrody, edukację ekologiczną oraz unikatowe podejście do promocji świata zwierząt.

Kolejny rok z pewnością przyniesie następne sukcesy. Już teraz zapraszamy na otwarcie Lwiarni, obchody 10-lecia naszego Afrykarium oraz kolejny bieg charytatywny Wild Run – 6 października 2024, pobiegniemy dla fauny Wietnamu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj