Radio Gra Wrocław

We wrocławskiej Barbarze pojawiła się „Komfortka”. Co to takiego?

Są to pomieszczenia, w których osoby z niepełnosprawnościami w godny i komfortowy sposób mogą zostać przebrane. W ten sposób Wrocławski Instytut Kultury stał się pierwszą dolnośląską instytucją kulturalną dołączającą do ogólnopolskiej akcji społecznej „Przewijamy Polskę”.

/materiały prasowe/komfortka/WIK

O Wrocławskim Instytucie Kultury

Wrocławski Instytut Kultury to najmłodsza miejska tego typu placówka we Wrocławiu. Jednym z jej priorytetów jest jak największa dostępność tworzonego przez nią programu. W tym zadbanie o odbiorców reprezentujących różne grupy wiekowe, angażując przy tym nowych mieszkańców Wrocławia. A także ułatwienie udziału uczestnikom ze szczególnymi potrzebami. Osoby z niepełnosprawnościami mogą chociażby cieszyć się programem corocznego czytelniczego święta – Europejskiej Nocy Literatury. A także sięgnąć po przewodnik po lokalnych wydarzeniach, „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”, w którym projekty dostępne oznaczone są w specjalny sposób.

Działania mające na celu coraz większą dostępność wyjątkowo widoczne były w ostatnim czasie w programie zlokalizowanej przy ul. Świdnickiej 8B klubokawiarni Barbara. Na przełomie 2022 i 2023 roku realizowany był cykl zajęć włączających dzieci ze szczególnymi potrzebami. W tym czasie młodzi odbiorcy mogli skorzystać ze spotkań realizowanych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy czy audiodeskrypcją. Współpraca z PFRON umożliwiła też wprowadzenie rozwiązań usprawniających korzystanie z przestrzeni przy Świdnickiej. W ostatnim czasie zostały dodane także elementy mające uprościć korzystanie z obiektu osobom niewidomym i niedowidzącym. – tyflomapy, system dźwiękowy TOTUPOINT czy elementy wizualne ułatwiające nawigację. A także dla osób niedosłyszących – pętla indukcyjna.

Barbara dołącza do akcji „Przewijamy Polskę”

Kolejnym krokiem było dołączenie przez Wrocławski Instytut Kultury do ogólnopolskiej inicjatywy społecznej „Przewijamy Polskę”. Akcja ta została zapoczątkowana w 2021 roku przez pięć organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, Fundacja Mali Siłacze, Fundacja NieOdkładalni, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja Integracja. Jej celem jest stworzenie w miejscach publicznych tak zwanych „komfortek”. Specjalne pomieszczenia pozwolą osobom z niepełnosprawnościami w komfortowy sposób przebrać się, zmienić pieluchę czy cewnik. Problem może dotyczyć nawet 150 tysięcy dorosłych niesamodzielnych osób w Polsce. Poza domem robią to często w niehigienicznych i urągających im warunkach. Jedną z inspiracji do akcji „Przewijamy Polskę” była infrastruktura Wielkiej Brytanii, gdzie podobnych miejsc (nazywanych tam „changing places”) jest około 1400. W Polsce liczba komfortek wciąż nie przekroczyła 100.

Klubokawiarnia Barbara jest pierwszą na Dolnym Śląsku lokalizacją prowadzoną przez instytucję kultury, która wyposażona jest w komfortkę. Miejsce znajduje się w toalecie na parterze Barbary i zostało wyposażone w przymocowaną do ściany leżankę. Umiejscowiono ją na wysokości ułatwiającej pracę opiekunów. W samodzielnym korzystaniu z przestrzeni pomaga też zamontowany w sąsiedztwie leżanki podnośnik osobowy.