Radio Gra Wrocław

Za nami pierwszy etap rekrutacji do szkół ponad podstawowych. Są już wyniki

We wtorek (18 lipca) od godz. 10.00 można sprawdzać listy uczniów zakwalifikowanych do wrocławskich szkół ponadpodstawowych (I etap). Około 5 tys. wniosków złożyły osoby spoza Wrocławia.

/materiały prasowe/UMW/

We Wrocławskich szkołach ponadpodstawowych przygotowano prawie 12 tys. miejsc. To więcej niż ósmoklasistów ukończyło w tym roku wrocławskie szkoły podstawowe (ok. 7,5 tys. ósmoklasistów, w tym w szkołach prowadzonych przez miasto ponad 6,6 tys.).

W sumie, utworzono 22 klasy pierwsze więcej niż w roku ubiegłym. Niestety nie każdy zakwalifikowany został do wymarzonej placówki. O tym decydowały punkty rekrutacyjne.

W tym roku konkurencja była spora, bowiem o miejsca w szkołach ponadpodstawowych ubiega się kolejny raz „półtora rocznika”

– mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.

Dodatkowo 5 tys. wniosków w I etapie rekrutacji złożyły osoby spoza Wrocławia. Część z nich zapewne składała również wnioski do szkół w swoich miejscowościach i prawdopodobnie tam zdecyduje się na naukę

– dodaje.

Poza tym wiele osób, mimo że można było w rekrutacji wybrać 6 placówek, wskazywało tylko jedną bądź dwie – co zmniejszało szansę zakwalifikowania się w pierwszym etapie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

Od 19 do 28 lipca 2023 r. kandydaci zakwalifikowani do szkoły potwierdzają wolę przyjęcia do tej placówki, składając oryginały świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Niezakwalifikowani wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej.

Jak szkoły przygotowują się na przyjęcie półtora rocznika?

Wrocławskie szkoły ponadpodstawowe już od dłuższego czasu przygotowują się na przyjęcie „półtora rocznika”. Dlatego w porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększono liczbę klas pierwszych, które uruchomione zostaną od września. A jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu dodatkowych pomieszczeń, które do tej pory nie były salami lekcyjnymi, bądź były udostępniane innym podmiotom. Tego typu prace trwają np. w Liceum Ogólnokształcącym nr IV przy ul. Świstackiego.

Prace zaczęliśmy od razu po zakończeniu roku szkolnego. W ramach wakacyjnych prac – remontujemy dwa pomieszczenia, które docelowo staną się salami lekcyjnymi. Wymienione zostanie też oświetlenie na LED-owe

– mówi Małgorzata Górny, dyrektorka placówki.

Najchętniej wybierane klasy:

Licea ogólnokształcące:

  1. Liceum Ogólnokształcące nr VII – B1 biologia, chemia
  2. Liceum Ogólnokształcące nr III – C matematyczno-informatyczna
  3. Liceum Ogólnokształcące nr IX – B1 geografia
  4. Liceum Ogólnokształcące nr IX – wstępna klasa
  5. Liceum Ogólnokształcące nr VIII – wstępna klasa

Technika:

  1. Technikum nr 10 – technik programista
  2. Technikum nr 18 – technik weterynarii
  3. Technikum nr 7 – technik informatyk
  4. Technikum nr 10 – technik informatyk
  5. Technikum nr 6 – technik logistyk

Szkoły Branżowe:

  1. Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – 1BK – kierowca-mechanik
  2. Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 – 1M – mechanik pojazdów samochodowych
  3. Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – 1BB – mechanik pojazdów samochodowych
  4. Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – 1BA – mechanik pojazdów samochodowych
  5. Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 – 1K – kucharz

II etap rekrutacji

Osoby, które w I etapie nie dostały się do żadnej z wybranych szkół lub które dostały się do szkoły, ale jednak zmieniły zdanie i chcą uczyć się w innej, przystępują do II etapu rekrutacji (uzupełniającego), który rusza 1 sierpnia.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w II etapie rekrutacji podane zostaną 9 sierpnia. Natomiast listy kandydatów przyjętych będą opublikowane w szkołach ponadpodstawowych 31 lipca 2023 r.