We wtorek (18 lipca) od godz. 10.00 można sprawdzać listy uczniów zakwalifikowanych do wrocławskich szkół ponadpodstawowych (I etap). Około 5 tys. wniosków złożyły osoby spoza Wrocławia.
We Wrocławskich szkołach ponadpodstawowych przygotowano prawie 12 tys. miejsc. To więcej niż ósmoklasistów ukończyło w tym roku wrocławskie szkoły podstawowe (ok. 7,5 tys. ósmoklasistów, w tym w szkołach prowadzonych przez miasto ponad 6,6 tys.).
W sumie, utworzono 22 klasy pierwsze więcej niż w roku ubiegłym. Niestety nie każdy zakwalifikowany został do wymarzonej placówki. O tym decydowały punkty rekrutacyjne.
W tym roku konkurencja była spora, bowiem o miejsca w szkołach ponadpodstawowych ubiega się kolejny raz „półtora rocznika”
– mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.
Dodatkowo 5 tys. wniosków w I etapie rekrutacji złożyły osoby spoza Wrocławia. Część z nich zapewne składała również wnioski do szkół w swoich miejscowościach i prawdopodobnie tam zdecyduje się na naukę
– dodaje.
Poza tym wiele osób, mimo że można było w rekrutacji wybrać 6 placówek, wskazywało tylko jedną bądź dwie – co zmniejszało szansę zakwalifikowania się w pierwszym etapie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Od 19 do 28 lipca 2023 r. kandydaci zakwalifikowani do szkoły potwierdzają wolę przyjęcia do tej placówki, składając oryginały świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Niezakwalifikowani wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej.
Jak szkoły przygotowują się na przyjęcie półtora rocznika?
Wrocławskie szkoły ponadpodstawowe już od dłuższego czasu przygotowują się na przyjęcie „półtora rocznika”. Dlatego w porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększono liczbę klas pierwszych, które uruchomione zostaną od września. A jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu dodatkowych pomieszczeń, które do tej pory nie były salami lekcyjnymi, bądź były udostępniane innym podmiotom. Tego typu prace trwają np. w Liceum Ogólnokształcącym nr IV przy ul. Świstackiego.
Prace zaczęliśmy od razu po zakończeniu roku szkolnego. W ramach wakacyjnych prac – remontujemy dwa pomieszczenia, które docelowo staną się salami lekcyjnymi. Wymienione zostanie też oświetlenie na LED-owe
– mówi Małgorzata Górny, dyrektorka placówki.
Najchętniej wybierane klasy:
Licea ogólnokształcące:
- Liceum Ogólnokształcące nr VII – B1 biologia, chemia
- Liceum Ogólnokształcące nr III – C matematyczno-informatyczna
- Liceum Ogólnokształcące nr IX – B1 geografia
- Liceum Ogólnokształcące nr IX – wstępna klasa
- Liceum Ogólnokształcące nr VIII – wstępna klasa
Technika:
- Technikum nr 10 – technik programista
- Technikum nr 18 – technik weterynarii
- Technikum nr 7 – technik informatyk
- Technikum nr 10 – technik informatyk
- Technikum nr 6 – technik logistyk
Szkoły Branżowe:
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – 1BK – kierowca-mechanik
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 – 1M – mechanik pojazdów samochodowych
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – 1BB – mechanik pojazdów samochodowych
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – 1BA – mechanik pojazdów samochodowych
- Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 – 1K – kucharz
II etap rekrutacji
Osoby, które w I etapie nie dostały się do żadnej z wybranych szkół lub które dostały się do szkoły, ale jednak zmieniły zdanie i chcą uczyć się w innej, przystępują do II etapu rekrutacji (uzupełniającego), który rusza 1 sierpnia.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w II etapie rekrutacji podane zostaną 9 sierpnia. Natomiast listy kandydatów przyjętych będą opublikowane w szkołach ponadpodstawowych 31 lipca 2023 r.