Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Feminatywy we wrocławskim urzędzie? Jest petycja

Facebook

Prezeska, koordynatorka, dyrektorka - to feminatywy, które dziś rzadko słyszymy w oficjalnych komunikatach. W związku z tym wrocławskie aktywistki złożyły do prezydenta Jacka Sutryka petycję, w której proszą o wprowadzenie żeńskich form w urzędowych nazwach stanowisk.

O postulatach zawartych w petycji opowiedziała Adrianna Klimaszewska z inicjatywy Różowa Skrzyneczka.

Wszystko zaczęło się w Warszawie. Tam od 1 stycznia każda z urzędniczek może używać żeńskiej formy swojego stanowiska. Używanie feminatywów w niektórych dokumentach jednak wciąż nie będzie możliwe, ponieważ byłoby to niezgodne z obowiązującym prawem. Radna miejska Wrocławia, Jolanta Niezgodzka twierdzi, że następnym krokiem powinna być zmiana tych ustaw.

Aktywistki zaznaczały też, że historycznie dużo częściej używało się żeńskich form rzeczowników. Opowiedziała nam o tym radna osiedla Ołbin, Magdalena Rozwadowska.

Inicjatorki akcji zaznaczają, że wprowadzenie feminatywów do urzędów jest ważne ze względu na status i pozycję kobiet w miejscu pracy.

Czy używanie form żeńskich rzeczywiście ma wpływ na postrzeganie kobiet? O to zapytaliśmy Kalinę Tyrkiel, specjalistkę od psychologii języka z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pod petycją podpisały się m.in. Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu, Stowarzyszenie Kultura Równości oraz Kolektyw Kariatyda.

Kamil Kuchta

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 marca 2023