Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Festiwal Wratislavia Cantans już od czwartku!

Facebook

7. września rozpocznie się 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z muzyką klasyczną w Europie.

/mat. prasowe NFM/

W ostatnich latach na Wratislavii Cantans gościli m.in. sir John Eliot Gardiner z Orchestre Revolutionnaire et Romantique i Monteverdi Choir, Zubin Mehta wraz z Israel Philharmonic Orchestra, Philippe Herreweghe z Collegium Vocale Gent, Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico, Barbara Hannigan z LUDWIG Orchestra, Paul Van Nevel z Huelgas Ensemble, Jordi Savall z Hesperion XXI, Paul McCreesh z Gabrieli Consort & Players, Magdalena Kožena, Julia Lezhneva, Philippe Jaroussky i Giovanni Sollima.

Tytuł tegorocznej edycji – „Matka Natura” – został zainspirowany „Porami roku” Josepha Haydna. W naszych czasach wiele myślimy i dyskutujemy o relacjach między ludzkością a naturą. To wielka sprawa. Od lat nas ostrzegano, a teraz się dziwimy huraganom, powodziom, katastrofom klimatycznym, które już dzieją się w Europie. Nikt nie powinien być zaskoczony, gdy stosunek człowieka do przyrody, do zwierząt, jest tak egoistyczny, chory. Poprzez muzykę możemy, mając świadomość ograniczeń, coś zrobić, zmienić myślenie. Spójrzmy na Symfonię pastoralną Beethovena, pojawiającą się na pierwszym koncercie festiwalu, jak w romantyczny sposób idealizuje przyrodę. Moim punktem wyjścia było tym razem oratorium Pory roku Haydna, dzieło, które zawsze chciałem przygotować, rzadko prezentowane. Nie chcę nikogo czegokolwiek uczyć przez muzykę, ale dzięki niej przypomnieć po raz kolejny, jaka jest sytuacja, nasza relacja z naturą

mówi maestro Giovanni Antonini, Dyrektor Artystyczny wydarzenia.

Wratislavia Cantans została założona w 1966 roku przez Andrzeja Markowskiego jako festiwal oratoryjno-kantatowy i do dziś skupia się przede wszystkim na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. Realizowana jest przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i stanowi synonim najwyższej jakości artystycznej i organizacyjnej. Koncerty gwiazd muzyki poważnej co roku przyciągają tysiące melomanów do znakomitych akustycznie sal NFM oraz zabytkowych wnętrz Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska.

Tegoroczna edycja zakończy się 17. września 2023 r.

Program koncertów i wydarzeń dostępny tutaj.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj