Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Miasteczko Naukowe na starcie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Facebook

Wykłady popularnonaukowe, warsztaty oraz zajęcia związane m.in. z promocją zdrowia i udzielaniem pierwszej pomocy – to niektóre elementy Miasteczka Naukowego, które w sobotę zainauguruje we Wrocławiu Dolnośląski Festiwal Nauki. Impreza potrwa do końca października.

/materiały prasowe/Uniwersytet Medyczne we Wrocławiu

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu gospodarzem jednodniowego Miasteczka Naukowego

Dlatego w sobotę 16 września w budynku Wydziału Farmaceutycznego UMW przy ul. Borowskiej 211. W godz. od 10 do 16, będzie można uczestniczyć w licznych wykładach popularnonaukowych, warsztatach i innych atrakcjach, m.in. związanych z promocją zdrowia i udzielaniem pierwszej pomocy. Wstęp do Miasteczka Naukowego jest bezpłatny, nie obowiązują także wcześniejsze zapisy. Honorowy patronat nad uroczystą inauguracją festiwalu objął rektor UMW prof. Piotr Ponikowski.

W Naukowym Miasteczku nikt nie będzie się nudził, niezależnie od wieku. Będą strażacy, żołnierze i ratownicy, czyli wszystko to, co dzieci lubią najbardziej. Ponad połowę miasteczkowych wydarzeń przygotował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMW zaprasza na wioślarski wyścig, wyjaśniając dlaczego ergometr to przyjaciel w aktywnym spędzaniu czasu. Będzie się też można dowiedzieć np. na czym polega analiza składu ciała metodą bioimpedacji

– napisano w komunikacie uczelni.

Zaplanowane w programie „Stop the Bleed” – certyfikowane szkolenie z technik tamowania krwawień zagrażających życiu oraz pierwsza pomoc w sytuacjach krytycznych (np. akty terroru) to z kolei propozycje Centrum Symulacji Medycznej UMW. Dzięki naukowcom z Wydziału Farmaceutycznego każdy będzie mógł obejrzeć pod mikroskopem drobnoustroje i tropić toksyczne zagadki. To tylko kilka przykładów festiwalowej oferty medycznej uczelni na inaugurację DFN.

Na dobry początek jesieni

Miasteczko Naukowe rozpoczyna doroczną jesienną przygodę z nauką, którą organizatorzy zaplanowali na kilka tygodni. Wrocławska edycja festiwalu potrwa od 16 do 22 września. Edycja regionalna potrwa od 26 września do 27 października. Wykładowcy, studenci i doktoranci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki przygotowali ponad 180 wydarzeń: wykładów, laboratoriów, warsztatów, pokazów i wystaw.

Zaangażowanie naszych pracowników i studentów w organizację festiwalowych wydarzeń było w tym roku rekordowe. W żadnej z poprzednich edycji nie mieliśmy aż tylu propozycji i świetnych pomysłów. Cieszy też różnorodność tematyczna. Będzie naprawdę ciekawie, a wybór trudny

– powiedziała koordynator uczelniany DFN, dr hab. Maria Wesołowska.

Bogaty program przygotowali diagności laboratoryjni UMW. Co się bada w laboratorium medycznym, na czy polega obrazowanie molekularne, co pływa we krwi i po co, jak ciężką pracę wykonują nerki, jak się wykrywa substancje psychoaktywne – to tylko niektóre z tematów laboratoryjnych, jakie z pewnością zainteresują młodych i nieco starszych uczestników.

Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci

Jak podano, na festiwalu nie zabraknie atrakcji Muzeum Farmacji UMW. W jego programie aż kipi od ciekawostek związanych z dawną medycyną. Tym razem słuchacze poznają sekrety ziołolecznictwa oraz nadnaturalne moce grzybów w oparciu o ludowe bajki czy klasykę literatury dla dzieci, np. „Alicję w krainie czarów”. Dowiedzą się też o składnikach leków sprzed wieków, takich jak np. róg jednorożca i krew smoka.

Dolnośląski Festiwal Nauki to dla uczelni medycznej doskonała okazja do promocji zdrowia i właściwego stylu życia, które są ze sobą nierozłącznie związane. Przedstawiciele UMW wyjaśnią, dlaczego otyłość jest epidemią XXI wieku, jaki jest związek ze spożyciem cukru a chorobami cywilizacyjnymi, na czym polega dieta planetarna, jakie są konsekwencje palenia tytoniu i ogólnie jak być fit. Będzie można też odbyć wirtualną podróż przez ludzkie łożysko oraz wieczorną lekcję anatomii

– czytamy w komunikacie.

Dodatkowo w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, 22 września odbędzie się wrocławska edycja międzynarodowego konkursu Falling Walls Lab, adresowanego do młodych naukowców. Każdy z nich będzie miał trzy minuty, aby zaprezentować wyniki swoich prac. Zwycięzcy wezmą udział w finale, który odbędzie się w Berlinie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2024