Wykłady w cyklu „Kurs historii sztuki” odbywać się będę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, przy pl. Powstańców Warszawy 5 (sala 116), w wybrane niedziele o godz. 11. Bilety dostępne są w cenie 10 zł.
Spotkania w cyklu „Kurs historii sztuki” rozpoczną się wykładem nt. sztuki prehistorycznej. W trakcie kolejnych spotkań przybliżone zostaną kluczowe zagadnienia artystyczne, nurty i idee oraz dzieła najbardziej charakterystyczne dla różnych okresów – od sztuki starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, przez sztukę bizantyjską i romańską, po gotyk i renesans.
Plan wykładów w pierwszym semestrze
- 24 września 2023 — Sztuka prehistoryczna – prowadzenie: Joanna Głowińska
- 8 października 2023 — Sztuka starożytnego Egiptu – prowadzenie: Michał A. Pieczka
- 29 października 2023 — Sztuka starożytnej Grecji – prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
- 5 listopada 2023 — Sztuka starożytnego Rzymu – prowadzenie: Grzegorz Wojturski
- 19 listopada 2023 — Sztuka bizantyjska – prowadzenie: dr Dariusz Galewski
- 3 grudnia 2023 — Sztuka romańska – prowadzenie: dr Jacek Witkowski
- 17 grudnia 2023 — Sztuka gotycka – architektura i rzeźba – prowadzenie: Agata Stasińska
- 7 stycznia 2024 — Sztuka gotycka – rzeźba i malarstwo – prowadzenie: Michał A. Pieczka
- 28 stycznia 2024 — Sztuka renesansu – architektura – prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
To nie jedyne wydarzenia Muzeum Narodowego we Wrocławiu w najbliższym czasie
W tym roku muzeum włączy się w obchody Roku Aleksandra Fredry, organizując spacer tematyczny po Wrocławiu. Zaplanowano również oprowadzania po wystawie „Barokowi herosi” – kuratorskie i z tłumaczeniem na polski język migowy.
W Muzeum Etnograficznym 23 września można bezpłatnie zwiedzić wszystkie wystawy, a to w ramach Dni Trójkąta – corocznego święta dzielnicy Przedmieście Oławskie.
Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na wykład i warsztaty dla dorosłych towarzyszące prezentacji #dziełomiesiąca, a we wrześniu jest to „Mesjasz” Jana Sawki – projekt plastyczny w ramach festiwalu „Wratislavia Cantans” (1992). Odbędzie się również szereg spotkań – warsztatów i oprowadzań dla różnych grup odbiorców w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Szaleństwo rokoka!”.