Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wystawa z okazji 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego

Facebook

Sumeryjska tabliczka z pismem klinowym, reprint najstarszego polskiego druku – kalendarza astronomicznego na 1474 r. i tekst Jana Długosza, wydrukowany w 1511 roku, prezentowane są na wystawie z okazji 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

muzeum
/fot. fb. Muzeum Narodowe we Wrocławiu/

Dział Sztuki Wydawniczej powstał w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 50 lat temu. Dyrektor wrocławskiego muzeum dr hab. Piotr Oszczanowski podkreślił w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że to pierwsza i jedyna w Polsce muzealna kolekcja gromadząca w szeroki zakresie artefakty związane z procesem publikowania.

Wystawa, którą przygotowaliśmy z okazji jubileuszu, nie dość, że podsumowuje pół wieku istnienia tego fragmentu naszych zbiorów, ale jest też wyrazem hołdu dla tych, którzy tworzyli tę kolekcję

– powiedział Oszczanowski.

Co będzie można zobaczyć na wystawie?

Na ekspozycji można zobaczyć m.in. najstarszy obiekt w zbiorach Działu Sztuki Wydawniczej – sumeryjską tabliczkę z pismem klinowym powstałą przed ponad czterema tysiącami lat w Mezopotamii. Pokazywane są też reprint najstarszego znanego polskiego druku – kalendarza astronomicznego na 1474 r. i tekst Jana Długosza, wydrukowany w 1511 r. przez Jana Hallera.

Zwiedzający mogą również zobaczyć pierwsze współczesne polskie kroje pisma o charakterze narodowym zaprojektowane w dwudziestoleciu międzywojennym.

Antykwę Jeżyńskiego zobaczyć będzie można w jednej z niewielu książek zadrukowanych tym krojem w 1929 roku, zaś Antykwę Półtawskiego reprezentować będzie pierwsza publikacja złożona z jej wykorzystaniem w 1933 roku

– wskazują autorzy ekspozycji.

Wystawa została tak przygotowana, aby widz mógł zapoznać się z różnymi etapami powstawania książki. Zaprezentowano zatem, oprócz zabytków druku, okładki, obwoluty oraz ilustracje. Tu ciekawym eksponatem jest na przykład ilustracja Tadeusza Gronowskiego do „Pana Tadeusza” z 1950 r.

Kurator wystawy dr Jakub Łubocki podkreślił, że sztuka wydawnicza, „to nie tylko wszelkiego rodzaju wydawnictwa o wizualnych wartościach estetycznych”.

Ale to również to, co prowadzi do powstanie pięknej publikacji. I to właśnie wyróżnia kolekcję Działu Sztuki Wydawniczej, ponieważ są to zbiory nie tylko sztuki druku, sztuki książki czy papieru, ale także bogate zbiory makiet graficznych, projektów pism czy ilustracji

– powiedział.

Ekspozycję można oglądać w budynku głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu od 12 grudnia do 31 marca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj