Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ferie we Wrocławiu. Co przygotowało Muzeum Narodowe?

Facebook

Poszukiwanie bajkowych bohaterów pośród dzieł sztuki, odkrywanie karnawałowej mody sprzed wieków, projektowanie własnych książek artystycznych oraz obserwowanie zimowych kolorów na obrazach dawnych mistrzów – to propozycje Muzeum Narodowego we Wrocławiu na nadchodzące ferie.

/materiały prasowe/Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Lazur, indygo, ultramaryna, różne odcienie niebieskiego, a może czarny? To kolory zimy, które będą inspirować uczestników feryjnych zajęć w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.

W Muzeum Etnograficznym dzieci przygotują artystyczny bufet dla kaczek, dowiedzą się, jak dawniej nakrywano dolnośląskie stoły, sprawdzą za jakie zwierzęta przebierano się w karnawale oraz poszukają diabła pośród muzealnych przedstawień, żeby przekonać się, czy naprawdę jest taki straszny, jak go malują.

Natomiast w Muzeum „Panorama Racławicka” będzie można zapoznać się z okolicznościami powstania wielkiego malowidła i posłuchać anegdot o jego głównych bohaterach oraz o twórcach.

Ferie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu – szczegóły

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza w feryjne środy i piątki o g. 12:00 i 14:00 na zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat.

Wstęp z biletem za 5 zł. Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48.

17.01 (środa), g. 12:00 i 14:00

„Dziewczynka z zapałkami” i inne zimowe opowieści

Prowadzenie: Sławomir Ortyl

Dziewczynka z zapałkami, Gerda i Kaj, sierotka Marysia, Muminki, Plumpa. Co łączy przywołane postacie? Nie dość, że wszystkie występują w książkach, to jeszcze ich przygody splecione są z zimą. Podczas spotkania poszukamy w Muzeum dzieł sztuki, które staną się tłem do przypomnienia sobie historii tych bajkowych bohaterów. Nie zapomnimy przy tym o zabawach, które przeniosą nas w ich świat.

19.01 (piątek), g. 12:00 i 14:00

W kolorowej krainie artystycznych książek

Prowadzenie: Michał A. Pieczka

Któż z nas nie zachwycił się kiedyś oryginalnym kształtem i kolorystyką oprawy książki oraz pięknem jej szaty edytorskiej. Obcowanie z takim przedmiotem daje nam wiele radości i przyjemności. Podczas spotkania w ramach „Ferii w Muzeum” dzieci będą miały okazję zapoznać się z najwspanialszymi przykładami takich książek na wystawie czasowej „50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej MNWr”. Po jej obejrzeniu wykonają własne egzemplarze artystycznych książek. W nich ze szczególną mocą uzewnętrzni się niczym nieskrępowana dziecięca wyobraźnia. Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci, dla których książki to wciąż ważni i wyjątkowi przyjaciele!

24.01 (środa), g. 12:00 i 14:00

Jak na bal

Prowadzenie: Karolina Rzepka

Powitaniu nowego roku towarzyszą huczne bale i zabawy, a co za tym idzie odświętne stroje. Każdy bez skrępowania może dać wyraz swojej ekspresji. Jedni chcą się wyróżnić i wystroić, jak nigdy wcześniej. Inni skrywają swoje twarze pod maskami albo wcielają w postaci z popkultury. Podczas zajęć zanurzymy się w świecie błyskotek i koronek, przyglądając się modzie sprzed wieków oraz tworząc własne projekty.

26.01 (piątek), g. 12:00 i 14:00

W kolorach zimy

Prowadzenie: Grzegorz Wojturski

Czy śnieg jest biały, a niebo szare lub błękitne? Czy słońce świeci na żółto? Okazuje się, że niekoniecznie, a wszystko zależy od światła i wrażliwości oczu obserwatora. Prowadzący warsztaty, ukazując zimowe pejzaże Chełmońskiego oraz Fałata, przeprowadzi uczestników fascynującą ścieżka odkrywców prawdziwych kolorów zimy.

Ferie w Muzeum Etnograficznym – szczegóły

Muzeum Etnograficzne zaprasza w feryjne wtorki i piątki o g. 12:00 na zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat.

Wstęp z biletem za 5 zł. Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13.

16.01 (wtorek), g. 12:00

Bufet dla kaczek

Prowadzenie: Julia Szot

W czasie ferii bardzo chętnie spędzamy czas spacerując i dokarmiając ptaki, zwłaszcza te wodne, jak łabędzie i kaczki. Jednak czy wiemy, co jest dla nich smaczne i zdrowe? O tym porozmawiamy na zajęciach, a także dowiemy się jakie ptactwo możemy najczęściej spotkać w okolicy Muzeum Etnograficznego. Na warsztacie wykonamy pracę plastyczną z użyciem nasion.

19.01 (piątek), g. 12:00

Dolnośląskie śniadanko

Prowadzenie: Olga Budzan

Dolnośląskie tkaniny były zdobione na wiele różnych sposobów, jedną z nich był blaudruk. Blaudruk, czyli niebieski druk, zdobił zarówno spódnice, jak i obrusy kładzione na stołach dawnych mieszkańców Dolnego Śląska. Podczas zajęć będzie można zobaczyć klocki do drukowania, jak i zadrukowane tkaniny. W części praktycznej dzieci same wykonają proste pieczątki z ziemniaka, którymi będą mogły ozdobić bawełnianą serwetkę. Dla tych, którzy nie boją się ostrych narzędzi!

23.01 (wtorek), g. 12:00

Nie taki diabeł straszny jak go malują!

Prowadzenie: Anna Frania

Postać diabła od dawien dawna pojawia się tuż obok nas. Znacie go? Okres przełomu roku i karnawału był czasem, kiedy wszędzie było go pełno. Czy aby na pewno był aż tak przerażający? Zapraszamy na muzealne tropienie jego przedstawień: spróbujemy stworzyć diabelski rysopis, dowiedzieć się kim była postać diabła, czym się charakteryzowała, kiedy się ujawniała i gdzie najczęściej. A może uda nam się go również namalować…

26.01 (piątek), g. 12:00

Zwierzęce zapusty

Prowadzenie: Anna Frania

Dawniej karnawał, zwany też zapustami, miał bardzo zwierzęce oblicze. Przebierano się za rozmaite postacie, ale to często zwierzęta grały główną rolę w tym prawdziwym teatrze. Pojawiały niedźwiedzie, kozy, konie, turonie, wielbłądy… Każde zwierzę symbolizowało co innego. A jak na maskaradę przystało, przebierańcy koniecznie musieli pozostać ukrytymi, bowiem byli postaciami nie z tego świata. Dla inspiracji podejrzymy, jak wyglądały kostiumy dawniej, po to by stworzyć własne zwierzęce maski. A może uda nam się stworzyć muzealną grupę kolędniczną?

/materiały prasowe/Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ferie w Pawilonie Czterech Kopuł – szczegóły

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza w feryjne czwartki o g. 11:00 na zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat.

Wstęp z biletem za 5 zł. Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81.

18.01 (czwartek), g. 11:00

Lazur, indygo, ultramaryna…

Prowadzenie: Barbara Przerwa

Który z odcieni niebieskiego jest najbliższy kolorom zimy? Jakie historie kryją w sobie te barwy? Miłośników i przeciwników różnych odcieni niebieskiego zapraszamy na zajęcia pełne zadań, które pomogą odkryć zastosowania tej niezwykłej barwy.

25.01 (czwartek), g. 11:00

Czarna dziura, czarny charakter, czarna owca!

Prowadzenie: Justyna Oleksy

Kiedy nie ma śniegu, zima wydaje nam się malować w ciemnych barwach. Jednak czy kolor czarny zawsze musi być kojarzony z czymś negatywnym? W trakcie warsztatów poszukamy różnych sposobów użycia koloru czarnego, kto wie może znajdziemy jego pozytywne strony?

/materiały prasowe/Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ferie z Panoramą – szczegóły

Muzeum Panorama Racławicka zaprasza w feryjne wtorki o g. 9:15 na spacery edukacyjne dla dzieci.

Wstęp z biletem rodzinnym na seans. Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48.

16.01 (wtorek), g. 9:15

23.01 (wtorek), g. 9:15

Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Przed wejściem na platformę widokową uczestnicy spaceru będą mogli zapoznać się z okolicznościami powstania malowidła, przybliżone zostaną sylwetki jego głównych bohaterów oraz anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców. Obejrzymy również jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie.

/materiały prasowe/Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024