Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Naukowcy z PWr sprawdzają co się dzieje z mózgiem podczas urazu

Facebook

Na Politechnice Wrocławskiej powstaje opaska monitorująca, co dzieje się w mózgu w czasie urazu. Wynalazek mierzy przyspieszenia działające na głowę człowieka i aktywność elektryczną kory mózgowej.

 

Nad opaską pracuje zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej i dwaj neurochirurdzy – z Wrocławia i Legnicy. Członkowie zespołu sprawdzali wcześniej prototyp swojego wynalazku na manekinie o rozmiarach dziecka, służącym normalnie do laboratoryjnych badań zderzeniowych, a w jaki sposób następnie przeprowadzane były badania?

dr hab. Mariusz Ptak

dr hab. Mariusz Ptak

I jak dodaje dr hab. Mariusz Ptak – przy okazji przekonaliśmy się, że zimą zabawa dziecka na placu pokrytym masą bitumiczną nie jest najlepszym pomysłem. Podłoże, które normalnie służy do absorbowania części energii przy upadku, w takich warunkach jest twarde jak asfalt.

Taka opaska jest jednym z dwóch filarów systemu nad którym pracują naukowcy

Łącząc te dwa komponenty naukowcy otrzymują mapę przeciążeń, które mogą przekładać na modele numeryczne. Dzięki temu np. produkować będzie można lepsze zabezpieczenia głowy.

A czy z takich badań mogą skorzystać np. lekarze?

Naukowcy są także w kontakcie z neurobiologami z USA zajmującymi się badaniami związanymi z poprawą pamięci poprzez oddziaływanie elektrodami na mózg…

Wszystkie dane, które zbiera opaska są zapisywanie na karcie pamięci, a potem przetwarzane przez komputer. Sama opaska jest wykonana z lekkiego i przyjemnego dla skóry silikonu i ma opcjonalne paski przechodzące przez środek głowy i wkładki douszne z czujnikami ruchu.

W kolejnym etapie naukowcy chcą sprawdzić jak opaska działa na sportowcach podczas faktycznych treningów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj