Żyją obok nas a wciąż niewiele o nich wiemy, są fundamentem naszego ekosystemu i odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu naszej planty. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka niezwykłych faktów na temat zwierząt.
Niezwykłe stworzenia. Kilka ciekawych faktów na temat zwierząt
Rekordy prędkości wśród zwierząt
Najszybszym lądowym zwierzęciem jest gepard, który może osiągnąć prędkość do 112 km/h w zaledwie 3 sekundy. Z kolei w powietrzu króluje sokół wędrowny, którego prędkość w locie pikującym może osiągnąć prędkość niemal 390 km/h.
Zmysł węchu i echolokacja
Najlepszy zmysł węchu należy oczywiście do psów, jednakże bardzo dobrym węchem mogą pochwalić się również słonie, szczury i krowy. Z ciekawej umiejętności korzystają natomiast nietoperze, które swoją orientację opierają na echolokacji, dzięki czemu potrafią zlokalizować swoje ofiary i unikać przeszkód w locie.
Mimetyzm
Mimetyzm to inaczej skłonność do naśladowania otoczenia. W tej dziedzinie bardzo dobrze wyspecjalizowały się jaszczurki i patyczaki. To bardzo ważna umiejętność, która pozwala zwierzęciu ”zniknąć” przed drapieżnikiem. Najbardziej znanym przykładem wtapiania się w otoczenie jest kameleon, który w zależności od środowiska, w jakim się znajduje, potrafi zmienić kolor.
Długość życia
Najdłużej żyjącym zwierzęciem na świecie jest gąbka scolymastra joubini, która potrafi przeżyć 15 000 lat. Bardzo długą żyją również rekiny polarne, najstarsze osobniki mogą dożyć prawie 400 lat. Rekordową długością życia wśród ssaków może pochwalić się wal grenlandzki, który pływał po naszej planecie przez 211 lat.
Tworzenie społeczności
Jest to dość powszechnie spotykane zjawisko. Budowanie społeczności zwiększa szanse na przeżycie i przedłużenie gatunku. Ciekawostką jest jednak system komunikowania się, który bardzo dobrze wypracowały delfiny. Te wodne ssaki potrafią komunikować się zarówno pomocą gestów – pozy, obroty, skoki, różne ruchy ogonem, płetwami, jak i za sprawą dźwięków, zwłaszcza impulsów ultradźwiękowych. Dodatkowo delfiny potrafią rozpoznawać siebie nawzajem, co może sugerować ich wysokim poziom inteligencji społecznej.
Niezwykłe zdolności regeneracyjne
Mistrzem regeneracji jest gekon – wystarczy mu trzydzieści dni, aby odzyskać utracony ogon. Jednak u większości jaszczurek cały proces regeneracji pochłania bardzo dużo energii i trwa nieco dłużej. Nowy ogon jest też znacznie krótszy. Ciekawą strategie wykorzystują natomiast kraby, które, w przypadku zagrożenie zrzucają jedno z odnóży lub jedno ze szczypiec jako wabik, a same uciekają do kryjówki przed drapieżnikiem. Podobnie jak w przypadku gekonów również potrafią odbudować utraconą kończynę.
Silny jak mrówka
O sile tych zwierząt słyszał chyba już każdy, jednak w osłupienie mogą wprowadzić liczby. Oczywiście różnią się w zależności od gatunku, ale najsilniejsze mrówki potrafią unieść nawet 50 razy cięższy ładunek od swojej wagi.
Autor: Kamil Durkacz