Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Kalendarz adwentowy: czy zwierzęta mówią ludzkim głosem w Wigilię Bożego Narodzenia?

Facebook

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd pochodzi legenda, że zwierzęta mówią ludzkim głosem w Wigilię Bożego Narodzenia? Chociaż niewielu z nas miało okazję usłyszeć te rzekome zwierzęce dialogi, opowieści na ten temat są liczne i mają swoje korzenie w czasach pogańskich.

Kalendarz adwentowy: czy zwierzęta mówią ludzkim głosem w Wigilię Bożego Narodzenia?

Tradycja mówiąca o zwierzętach przemawiających ludzkim głosem w wigilijną noc wywodzi się z okresu zimowego przesilenia słońca, zwanego godnymi świętami, trwającego od 25 grudnia do 6 stycznia. Wierzono, że w tym czasie duchy przodków mogą przemówić poprzez zwierzęta, które były wówczas hojnie karmione. Ta legenda była przekazywana z pokolenia na pokolenie, zwłaszcza wśród ludności wiejskiej, która na co dzień żyła w otoczeniu zwierząt.

Jak każda legenda, ta również ma nam coś powiedzieć. Podkreśla ona absolutną niepowtarzalność Wigilijnej nocy. Towarzyszące jej niezwykłe elementy, jak właśnie na przykład mówienie zwierząt ludzkim głosem, mają być znakiem wskazującym na to, co naprawdę istotne.

W późniejszym czasie legenda ta przekształciła się w wiarę, że w tę jedną noc wszystkie zwierzęta się budzą i nawet owady czy śpiące misie wychodzą, aby świętować Boże Narodzenie. Właśnie w Wigilię o północy potrafią one przemówić ludzkim głosem. Inna legenda głosi, że w Wigilię przez nasze domowe zwierzęta przemawiają dusze zmarłych. Nie wolno jednak ich podsłuchiwać, bo może okazać się, że przepowiedzą śmierć naszą lub naszych bliskich w nadchodzącym roku!

Na wsiach szczególną opieką otaczano krowy, konie czy owce. Ze zwierzętami dzielono się w Wigilię…opłatkiem. Był on zabarwiony na kolor odpowiadający intencji. Czerwony dla koni – by chronić je przed chorobami, żółty dla krów, aby ich mleko nigdy się nie psuło.

Jak twierdzą behawioryści, zwierzęta mówią do nas cały czas. Porozumiewamy się ze swoimi domowymi pupilami, przypisujemy im też wiele ludzkich cech. Dzisiaj, także zdaniem naukowców, z całą pewnością możemy mówić o tym, że taka komunikacja istnieje. Zwierzęta mówią do nas przez cały rok. Swoim językiem, ale to tylko od nas zależy, czy staramy się je usłyszeć i zrozumieć.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj