Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nowy plan na Ogrody Szczytnickie

Facebook

Wrocławski Park Szczytnicki zostanie powiększony o ponad 10 hektarów. Drzewa zostaną nasadzone m.in. na terenie dawnego gospodarstwa ogrodniczego, które zostało zlikwidowane podczas budowy Alei Wielkiej Wyspy. Pierwsze prace już ruszyły, projekt będzie realizowany w kilku etapach.

/materiały prasowe/UMW

Ogrody Szczytnickie to teren znajdujący się w kwartale ulic Mickiewicza, Kopernika, Heweliusza i otwartej niedawno Alei Wielkiej Wyspy. Wcześniej znajdowało się tam gospodarstwo ogrodnicze, teraz obszar o powierzchni 10 hektarów pozwoli na powiększenie Parku Szczytnickiego.

Nad zadaniem czuwała od początku profesor dr hab. Monika Ziemiańska z Uniwersytetu Przyrodniczego. To ona została oddelegowana przez Wrocławskie Inwestycje do opieki nad tym projektem i efekt jej pracy oraz zespołu projektowego pod okiem architekt Amelii Czubiel-Kocjan możemy oglądać

– powiedział, cytowany w komunikacie, prezes spółki Wrocławskie Inwestycje Piotr Paś.

/materiały prasowe/UMW

Projekt został uzgodniony z konserwatorem zabytków. W ramach inwestycji powstaną m.in. nowe wejścia i alejki. W pierwszym etapie zaplanowano nasadzenie ponad 500 drzew 11 gatunków. Pergole w kształcie szklarni będą przypominały o funkcjonującym wcześniej gospodarstwie.

Chcemy odtworzyć w tym stylu trzy pergole obrośnięte pnączami i stworzyć miejsce piknikowe dla rodzin. Miejsce to znajdowałoby się w niedalekim sąsiedztwie placów zabaw

– poinformowała projektantka Amelia Czubiel-Kocjan.

Koszt wszystkich prac oszacowano na kilkadziesiąt mln zł, pierwszy etap będzie kosztował 4,5 mln zł. Projektanci przewidzieli zachowanie istniejącej zieleni, wykorzystany zostanie też m.in. istniejący mur, przy którym zlokalizowane będą skalniaki.

Założeniem jest jak najmniejsza ingerencja w ten obszar i zachowanie cennych okazów drzew. Otwarcie ogrodu dla mieszkańców i zapewnienia im odpoczynku oraz relaksu wśród zieleni

– przekazała w komunikacie dyrektorka departamentu zrównoważonego rozwoju urzędy miejskiego Wrocławia Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Park Szczytnicki to jeden z największych parków we Wrocławiu, ma powierzchnię ponad 100 hektarów. Jego historia sięga XVIII wieku, związany był z istniejącym wówczas majątkiem Stare Szczytniki. Od XIX wieku park był kilkukrotnie powiększany, m.in. w 1913 roku, gdy powstał Ogród Japoński.

/materiały prasowe/UMW

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024