Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Pierwszy elektryczny autobus pojawił się we Wrocławiu

Facebook

Flotę wrocławskiego MPK zasilił pierwszy z 13 autobusów elektrycznych marki Mercedes-Benz e-Citaro G. Pojazd będzie kursował na linii K. Łączny koszt zakupu autobusów oraz stworzenia infrastruktury do ich ładowania to ponad 50 mln zł.

/materiały prasowe/MPK Wrocław

Umowę na zakup 13 autobusów elektrycznych wrocławski przewoźnik podpisał z firmą EvoBus Polska w marcu ubiegłego roku. Pierwszy z nich właśnie trafił do Wrocławia, kolejne pojawią się w mieście do końca tego roku. W ramach kontraktu MPK zakupiło i zainstalowało specjalny system ładowania pojazdów.

Rozwój komunikacji miejskiej jest jednym z naszych priorytetów. W ciągu kilku ostatnich lat na ulicach Wrocławia pojawiło się 240 nowych, klimatyzowanych autobusów, spełniających najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6. Kupiliśmy też w sumie ponad 70 nowoczesnych tramwajów. Każdego roku dokładamy kolejne elementy

– powiedział w poniedziałek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

/materiały prasowe/MPK Wrocław

Zapowiedział, że do końca roku na ulicach miasta pojawi się łącznie 13 nowoczesnych i ekologicznych autobusów elektrycznych.

Co ważne, autobusy te są wyjątkowo przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy wyposażone są w pochylnie, która umożliwia osobom poruszających się na wózku wjazd do środka, specjalne podświetlenia dla osób niedowidzących oraz pętlę indukcyjną, która pomaga niedosłyszącym. Te rozwiązania powodują, że nowe autobusy idealnie wpisują się w ideę „Wrocławia bez barier”

– dodał.

Według prezesa MPK Wrocław Witolda Woźnego autobusy elektryczne to kolejny krok na drodze do budowy nowoczesnej, niskoemisyjnej i dostępnej komunikacji publicznej. „Zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie naszych pasażerów, ale chcemy również dbać o środowisko. Bardzo cieszymy się, że na wrocławskie ulice już wkrótce wyjedzie pierwszy „elektryk”. Razem z pozostałymi 12 będzie obsługiwał linię K, dzięki czemu linia ta stanie się pierwszą we Wrocławiu bezemisyjną, prawdziwie zieloną linią autobusową

– stwierdził.

/materiały prasowe/MPK Wrocław

Przegubowe autobusy marki Mercedes eCitaro G są w stanie przewieźć 41 pasażerów na miejscach siedzących i 75 na stojąco. Wszystkie pojazdy są klimatyzowane i niskopodłogowe.

Wrocławski przewoźnik wskazał, że zakup autobusów elektrycznych wymagał dostosowania infrastruktury. Na pętli przy ul. Kamieńskiego powstał punkt szybkiego ładowania, a na zajezdni przy ul. Obornickiej – bramownica służąca ładowaniu pojazdów.

Łączny koszt zakupu 13 autobusów elektrycznych oraz stworzenia infrastruktury do ładowania pojazdów przekracza 50 mln zł. Zakup możliwy był dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

/materiały prasowe/MPK Wrocław

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj