Przedstawiamy program Muzeum Narodowego we Wrocławiu
W najbliższy weekend w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zaplanowano między innymi wykład na temat barakowej aranżacji wnętrza katedry wrocławskiej. W tym tygodniu odbędą się również Wrocławskie Dni Seniora.

30.09, g. 12:00
Barokowa aranżacja wnętrza katedry wrocławskiej: „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbańsky’ego z lat 20. XVIII w.”
W pierwszej tercji XVIII w. wnętrze katedry wrocławskiej zmodernizowano. Wprowadzono nowe elementy wyposażenia, między innymi ołtarze boczne, balaski z figurami Ojców Kościoła, okazałą ambone i dwa pomniki dawnych biskupów wrocławskich. Prace te wykonane zostały dzięki fundacji hrabiego Sigismunda Leopolda von Frankenberga, dziekana kapituły katedralnej. Uczestniczyło w nich wielu artystów i rzemieślników, w tym jeden z najwybitniejszych wrocławskich rzeźbiarzy doby baroku – Johann Georg Urbańsky. Jego dziełem są wspomniane posągi Ojców Kościoła oraz alabastrowe płaskorzeźby zdobiące ambonę oraz pomniki biskupów Gotfryda i Nankiera. Wykład będzie poświęcony wymienionym dziełom i ich genezie artystycznej, jak również roli fundatora w powstaniu nowego wyposażenia katedry i ukształtowaniu jego wymowy ideowej.
- Wstęp wolny
- Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
30.09, g. 13:00
„Poczet królów polskich” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Natalia Sienkiewicz
Będzie to spotkanie przy rysunkach Jana Matejki powstałych na krótko przed śmiercią artysty, a przedstawiających portrety królów, królowych oraz książąt polskich. Ze względów konserwatorskich „Poczet” pokazywany jest niezwykle rzadko. Obok Panoramy Racławickiej i cyklu „Warszawa” Artura Grottgera należy do najważniejszych skarbów narodowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prezentacja „Pocztu ” jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom Roku Jana Matejki.
- Wstęp wolny
- Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
- Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
30.09, g. 15:00
Ciekawostki muzealne: „Jak to jest zrobione?” – warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu, prowadzenie: Karolina Rzepka
Jak to jest zrobione? – to pytanie, które często zadajemy sobie w muzeum. Porozmawiamy o dziełach, które precyzją wykonania wzbudzają podziw i ciekawość u naszych zwiedzających. W trosce o komfort dzieci będziemy pracować w małej grupie. Zapraszamy również rodzeństwo. Zachęcamy do przyjścia trochę wcześniej, aby na spokojnie zapoznać się z przestrzenią.
- Wstęp wolny
- Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
- Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
30.09, g. 15:00
Piękne, pachnące i kolorowe, czyli o roli kwiatów w sztuce dawnych mistrzów – spacer tematyczny dla osób 60+ w ramach obchodów Wrocławskich Dni Seniora, prowadzanie: Michał A. Pieczka
Kwiaty, te bodaj najpiękniejsze dzieła Matki Natury, od tysięcy lat cieszą zmysły człowieka. Różnorakim wariantom ich kształtów, barw i zapachów nie ma wprost końca! Nic zatem dziwnego, że stały się one inspiracją dla wielu malarzy żyjących w dawnych epokach i tworzących w różnych stylach. Podczas spotkania w przestrzeni Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbędzie się niezwykły spacer kwietnym szlakiem, podczas którego jego uczestnicy obejrzą najpiękniejsze wybrane obrazy ukazujące kwiaty najrozmaitszych gatunków roślin. Prowadzący wyjawi różne sekrety kwiatów i omówi ich symboliczne znaczenie w świecie sztuki.
- Wstęp wolny
- Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
- Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
1.10, g. 11:00
Jak to jest zrobione? Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”, prowadzenie Karolina Rzepka
„Jak to jest zrobione?” – to pytanie, które często zadajemy sobie w muzeum. Podczas spotkania porozmawiamy o dziełach, które precyzją wykonania wzbudzają wielki podziw i ciekawość u zwiedzających.
- Bilety w cenie 5 zł
- Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
- Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
30.09, g. 13:00
Dzień Seniora – spotkanie dla osób 60+ w ramach obchodów Wrocławskich Dni Seniora, prowadzanie: Olga Budzan
Spacer tematyczny po wystawie czasowej „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” – poświęconej rzeczom, zapisom i znakom o charakterze pamiątkowym. Obejrzeć na niej można m.in. list gratulacyjny skierowany do księżnej Daisy z okazji jej zaślubin, kapsułę czasu z Kątów Wrocławskich, laurki dziecięce dla dyrektorki szkoły, ślubne monidła, wojskowe chusty, ubranka do chrztu i inne przedmioty, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co ważne.
- Wstęp wolny dla osób 60+, dla pozostałych gości wstęp z biletem na wystawę czasową
- Miejsce: Muzeum Etnograficzne
30.09, g. 15:00
Utrwalić życie w kolekcji. O dwóch strategiach kobiecego zapamiętywania – wykład prof. Renaty Tańczuk towarzyszący wystawie czasowej „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”
Każde spotkanie z kolekcją jest wejściem w świat doświadczeń jej twórcy, a także wystawieniem się na nowe doświadczenia dane przez zawsze unikatowy zbiór obiektów cudzej pasji. Kolekcjonujemy nie tylko rzeczy, ale także wrażenia wywołane przez nie, doświadczenia z nimi związane. Kolekcja nie jest zbiorem pamiątek, jednak funkcjonuje jako urządzenie do pamiętania. Przedmiotem rozważań będą zagadkowe zbiory, których twórczyniami były kobiety. Owe kolekcje prowokują do zadawania pytań o biografię ich autorek. Zmaterializowane zapisy doświadczeń są na tyle ciekawe, że stały się przedmiotem opracowań naukowych, przedmiotem kolekcjonerskim. A nawet inspiracją do działań artystycznych.
- Wstęp wolny
- Miejsce: Muzeum Etnograficzne
29.09, g. 15:30–19:00
Szaleństwo rokoka, czyli slam rokokowy – slam w Pawilonie Czterech Kopuł? Czemu nie?
Slam jest wydarzeniem łączącym performans z teatrem, poezją, piosenką, rapem, operą i każdym możliwym sposobem recytowania, jak również wypowiadania się poprzez tekst literacki. Zapraszamy do wspólnego szukania inspiracji na wystawie „Szaleństwo rokoka!”. Stworzony przez siebie utwór będzie można przeczytać z kartki, telefonu, zapisków na dłoni lub recytować z pamięci.
Osoba slamująca ma 3 minuty na występ – publiczność głosuje poprzez podniesienie ręki. Osoba z największą liczbą głosów wygrywa. Ważna zasada: nie używamy rekwizytów!
Slam rozegrany zostanie w trzech rundach. Pierwsza zawiera tematykę związaną z wystawą czasową prezentowaną w Pawilonie Czterech Kopuł, dwie pozostałe rundy będą mieć tematykę dowolną.
- Zapisy dla slamerów: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81 (liczba miejsc ograniczona)
- Wydarzenie poprzedzone zostanie oprowadzaniem po wystawie „Szaleństwo rokoka!” (wstęp z biletem na wystawę czasową). Slam odbędzie się na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł (wstęp wolny)
- Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk, Weronika Zwierzyńska (BroCat) – slamerka związana z wrocławskim Kolektywem Komitetem Slamersko/Slamerskim, wsparcie slamerskie – Anke Machowsky i Do jutra (Michał Czar)
30.09, g. 16:00
Kampowy rzut oka w stronę rokoka – wykład dr Ani England towarzyszący wystawie „Szaleństwo rokoka!”
Co to jest kamp i jak się ma do rokoka? I czy w ogóle można mówić o kampie w rokoku? Zapraszamy na praktyczny wykład o czarująco zadziornym zjawisku, który uosabia wszystkie nasze najbardziej grzeszne przyjemności.
- Wstęp wolny
- Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
1.10, g. 16:00
Kobieta rokoka. Jej pasje, możliwości, ograniczenia – wykład dr Doroty Wiśniewskiej towarzyszący wystawie „Szaleństwo rokoka!”
Wykład dotyczyć będzie rozrywek oraz zainteresowań artystycznych i intelektualnych kobiet z kręgów elit społecznych w XVIII-wiecznej Europie. Odpowiedzi na pytania o to, jakie miały możliwości w realizowaniu swoich potrzeb i aspiracji oraz jakie napotykały przeszkody w tym względzie, poszukamy na wystawie „Szaleństwo rokoka!”.
- Wstęp wolny
- Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej