Zmarł abp Marian Gołębiewski, senior archidiecezji wrocławskiej, duchowny miał 86 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w 17 marca.
Nie żyje arcybiskup Marian Gołębiewski
W związku z pogorszeniem się stanu zdrowia arcybiskupa Gołębiewski ostatnie dni spędził w szpitalu. Archidiecezja wrocławska 30 stycznia wydała komunikat, w który prosiła wiernych o modlitwę w jego intencji.
Archidiecezja wrocławska poinformowała, że uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Gołębiewskiego rozpoczną się w niedzielę 17 marca od mszy św. o godz. 18.30 w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.
W poniedziałek, 18 marca, o godz. 11 w katedrze wrocławskiej zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa. Po eucharystii trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona w krypcie metropolitów wrocławskich.
Kim był arcybiskup Marian Gołębiewski
Arcybiskup Gołębiewski urodził się 22 września 1937 r. w Trzebuchowie (w województwie wielkopolskim) w diecezji włocławskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r.
Papież Jan Paweł II 20 lipca 1996 r. wyniósł go do godności ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego. Święcenia biskupie przyjął 31 sierpnia 1996 r. Tego samego dnia odbył się także jego ingres do katedry w Koszalinie.
3 kwietnia 2004 r. został mianowany przez papieża arcybiskupem metropolitą wrocławskim.
Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Mariana Gołębiewski z obowiązków arcybiskupa metropolity wrocławskiego 18 maja 2013 r. Powodem było osiągnięcie przez hierarchę wieku emerytalnego.
Kontrowersje
21 sierpnia 2021 r. Stolica Apostolska ukarała abp. Mariana Gołębiewskiego w związku z zaniedbaniami dotyczącymi wyjaśniania spray wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach kiedy był biskupem tej diecezji (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013).
Stolica Apostolska nakazała arcybiskupowi prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy, zakazała uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych kościelnych i świeckich oraz poleciła wpłatę na rzecz Fundacji św. Józefa.
Abp Gołębiewski złamał zakaz 11 marca 2023 r., biorąc udział w święceniach biskupich ks. Sławomira Odera i jego ingresie do katedry gliwickiej.
Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego
– napisał w oświadczeniu rzecznik KEP.
Zaznaczył, że „zgodnie z prawem kościelnym arcybiskup senior podlega wyłącznie bezpośredniej jurysdykcji Stolicy Apostolskiej”.
Wyjaśnił jednak, że „żaden z biskupów w Polsce, w tym również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nie ma prawnych możliwości dyscyplinowania któregokolwiek z biskupów w podobnych sytuacjach”.
Duchowny był członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, przewodniczącym Zespołu KEP ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla, członkiem Rady Naukowej KEP, członkiem Komisji Nauki Wiary, a w jej obrębie przewodniczącym sekcji Nauk Biblijnych, członkiem Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, oraz członkiem Rady Ekonomicznej KEP.