Radio Gra Wrocław

Referendum 2023: Jak głosować? Kiedy głos jest ważny, a kiedy nie?

Referendum 2023 odbędzie się wraz z wyborami do parlamentu. Jak zagłosować by nasz głos był ważny? A co sprawi, że nasz głos będzie nieważny? Zobaczcie nasz poradnik!

urna wyborcza
/zdjęcie ilustracyjne /Shutterstock

Referendum 2023 odbędzie się razem z wyborami do Sejmu i Senatu, a więc dokładnie w najbliższą niedzielę, 15 października. Czy dla referendum będzie osobna komisja? Jak głosować, aby oddać ważny głos? Jak głosować by nasz głos był nieważne? Co zrobić, jeśli nie chcemy wziąć udziału w referendum? Zebraliśmy specjalnie dla naszych czytelników i słuchaczy wszystkie niezbędne informacje w tym temacie. Co musicie wiedzieć o referendum 2023? Zobaczcie!

Referendum 2023 – informacje ogólne, jakie pytania?

Referendum 2023 odbędzie się przy okazji wyborów parlamentarnych, a więc 15 października tego roku. Głosowanie w referendum odbędzie się dokładnie w tych samych lokalach wyborczych w których wybierać będziemy swoich posłów i senatorów. Nie ma więc konieczności przenoszenia się do innych lokali wyborczych, co więcej w czasie referendum obsługiwać nas będą ci sami członkowie komisji wyborczej.

W dniu głosowania każda osoba otrzymać może przy komisji wyborczej trzy kartu do głosowania. Karty te nie będą w żaden sposób spięte czy złączone. Będą to karty do wyboru posła na Sejm, senatora oraz karta referendalna. Wszystkie karty wrzucamy do jednej urny znajdującej się w lokalu wyborczym. Oznacza to, że do jednego worka wrzucamy zarówno karty do głosowania do parlamentu jak i kartki referendalne.

PAŃSTWOWA KOMISJA WYBORCZA

 Podczas referendum 15 października 2023 r. otrzymamy kartę, na której będą widniały cztery pytania referendalne. Oto one:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Referendum 2023. Jak oddać WAŻNY głos?

Na początku, trzeba wspomnieć, że ważność każdego głosu rozpatrywana jest oddzielnie dla każdego z czterech pytań. Można więc wyrazić swoją opinię w jednej sprawie, odpowiadają na jedno pytanie, dwóch odpowiadając na dwa pytania i tak dalej. Udzielenie odpowiedzi na tylko jedno z zadanych czterech pytań nie sprawia, że cała karta do głosowania jest nieważna. Jako, że na karcie referendalnej znajdują się 4 pytania, to możemy oddać 4 głosy.

Na każde z pytań mamy do dyspozycji dwie odpowiedzi: TAK lub NIE. Aby oddać ważny głos należy postawić znak „X” w kratce obok odpowiedzi, którą wybieraliśmy („Tak” lub „Nie”). Tę samą czynność powtarzamy dla każdego z czterech pytań. Jeżeli chcemy odpowiedzieć na wszystkie 4 pytania, to stawiamy 4 znaki „X” przy wybranych odpowiedziach – po jednym do każdego pytania. Jeśli odpowiadamy tylko na jedno czy dwa pytania to tylko przy nich stawiamy znak „X”. Reszta pól może pozostać pusta.

Referendum 2023. Kiedy nasz głos jest NIEWAŻNY?

Jest kilka przypadków, kiedy nasz głos zostanie uznany za nieważny:

  • kiedy nie postawimy znaku „X” przy jednej z odpowiedzi, czyli albo przy „TAK” albo przy „NIE”
  • kiedy postawimy znak „X” w jednym z pytań zarówno przy odpowiedzi „TAK”, jak i przy odpowiedzi „NIE”.

Trzeba pamiętać, że postawienie łącznie ośmiu znaków „X” przy każdym „TAK” lub „NIE” sprawi, że nasz głos będzie nieważny. Podobnie stanie się, jeśli wszystkie pola pozostawimy puste, nie zakreślone. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno głosy ważne jak i nieważne są wliczane do frekwencji.  Referendum jest wiążące jeśli weźmie w nim udział więcej niż50 procent uprawnionych do udziału w głosowaniu.

Referendum 2023. Czy trzeba odpowiadać na wszystkie pytania?
Nie. Ważność głosu rozpatrywana jest oddzielnie dla każdego pytania, więc oddanie głosu nieważnego przy jednym z pytań, nie unieważnia prawidłowo oddanych głosów przy pozostałych pytaniach.

Referendum 2023. Co zrobić, jeśli nie chcę głosować?

Udział w referendum jest oczywiście dobrowolny i jeśli nie chcemy – nie musimy głosować. Możemy zadeklarować, że bierzemy udział wyłącznie w głosowaniu do parlamentu. Jeśli nie chcemy zagłosować, to najlepiej w ogóle nie brać od członków komisji karty do głosowania w referendum. Trzeba się jednak upewnić, że członkowie komisji odnotowali to przy naszym nazwisku w spisie wyborców.  Jeżeli komisja wyda nam już kartę referendalną, pomimo prośby o to, żeby jej nie dawać, to mamy prawo ją zwrócić. Wtedy warto upewnić się, że zostało to odnotowane przez komisję.

Złym pomysłem jest niszczenie przed urną karty referendalnej, gdyż może to zostać uznane za czyn karalny. Warto pamiętać, że zniszczona – a dokładniej – całkowicie przedarta – nie zostanie wliczona do frekwencji.  Inaczej to wygląda w przypadku oderwania fragmentu kartki, jej zgniecenia czy wykonania na niej dopisków. Wówczas karta jest liczona do frekwencji. Natomiast, jeśli kartę pognieciemy, naderwiemy, zamażemy lub zrobimy na niej dopiski, to taka karta zostanie wliczona do frekwencji.