Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Prowadzisz firmę? Sprawdź czy nie masz długu w ZUS

Facebook

Już można sprawdzić na swoim koncie w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2023 rok. Płatnik składek, który rozliczał i wpłacał składki w roku 2023 znajdzie tam informację, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe.

zus
/Zakład Ubezpieczeń Społecznych/

Prowadzisz firmę? Sprawdź czy nie masz długu w ZUS

My podajemy dokładnie, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2023 i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty

– informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Sprawdzenie stanu swojego konta jest bardzo łatwe. Wystarczy zalogować się do swojego konta na platformie internetowej PUE ZUS żeby sprawdzić stan rozliczeń z nami

– wyjaśnia.

Na Dolnym Śląsku informację dostanie 269 286 firm. W tym z terenu oddziaływania oddziału ZUS w Legnicy 45,7 tys. firm, z terenu oddziaływania oddziału ZUS w Wałbrzychu  71,0 tys. firm, z terenu oddziaływania oddziału ZUS we Wrocławiu 152,6 tys. firm. W całej Polsce ok. 3,3 mln firm zobaczy na swoich kontach rozliczenie składek.

Firmy zadłużone

Według stanu na koniec września 2023 roku tylko na Dolnym Śląsku zadłużonych w ZUS było 44,6 tys. przedsiębiorstw (2020 – 36,7 tys.).

W tym 6,8 tys. firm zarejestrowanych na terenie legnickiego ZUS 2020 – 6 tys.). 11 tys. firm z terenu wałbrzyskiego (2020 – 8,6 tys.)oraz 26,7 tys. z terenu wrocławskiego ZUS (2020 – 22 tys.).

W każdej informacji o stanie konta za 2023 rok jest podana łączna kwota wpłat przekazanych do ZUS w minionym roku oraz jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Ci płatnicy, którzy mają z nami podpisany układ ratalny z rozliczenia dowiedzą się, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty

– wyjaśnia Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że jeżeli jednorazowa spłata długu przekracza możliwości finansowe właściciela firmy, może on wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty.

W tym celu wystarczy skontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przygotują nie tylko najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, ale także pomogą w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów

– dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej TUTAJ

Nadpłata

O nadpłatę płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności składek.  Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). ZUS zwróci nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj