Dotacje przyznawane są w ramach programu „Moja Woda”. Mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Można otrzymać do 6 tysięcy złotych.
Program „Moja Woda” pomaga chronić polskie zasoby wody poprzez zwiększanie retencji przy budynkach jednorodzinnych oraz gospodarczych i wykorzystywanie zgromadzonej w ten sposób wody opadowej i roztopowej.
Musimy dbać o zasoby wody. Podstawowym założeniem programu „Moja Woda” jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia w przydomowym ogródku. Dodatkowo program ten ma cel edukacyjny. Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych, które zapisaliśmy w rządowych strategiach i planach
– podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
W ten sposób wody opadowe lub roztopowe z posesji nie są odprowadzane poza jej teren. Na przykład do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej. A także do rowów odwadniających czy na sąsiadujące tereny, ulice i place. Za to moją posłużyć do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów bytowych i gospodarczych.
W ramach programu „Moja Woda” będzie można uzyskać dotację w wysokości 6 tys. zł, która obejmuje do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia służącego przydomowej retencji. Pieniądze z NFOŚiGW należy przeznaczyć na zakup komponentów, które są trwałą częścią systemu nawadniania czy innego wykorzystywania wód opadowych oraz na koszty adaptacji elementów już istniejących.
Zbieranie deszczówki jest prostym, ale niezwykle skutecznym sposobem na ograniczenie zużycia wody z sieci miejskiej oraz zmniejszenie obciążenia kanalizacji deszczowej. Jest to wyjątkowa okazja dla każdego z nas, aby włączyć się do akcji na rzecz ochrony środowiska i wody. Zachęcam dolnoślązaków do zbierania deszczówki i do składania wniosków w Programie „Moja Woda”. Szczegóły naboru już są na naszej stronie internetowej
– mówi prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz.
Dotacje możemy przeznaczyć na zakup i montaż, budowę i uruchomienie instalacji do zbierania wód opadowych, gromadzenia deszczówki w zbiornikach i tzw. „oczkach wodnych”, retencjonowania w gruncie i na dachach oraz wykorzystywania zebranej wody z pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń.